Tortë me kakao, kos e arrë kokosi

Torta me arrë kokosi, kakao e kos është një ëmbëlsirë e veçantë në shije. Kakao e arra kokosit janë këta përbërës që i japin veçantinë kësaj torte. Këtë recetë të thjeshtë mund ta gatuani edhe me fëmijët, e jam e sigurt që do të kënaqen shumë duke u lyer me kakao gjithandej.

Tortë me kakao, kos e arrë kokosi

Përbërësit

 • 250 gr kos i bardhë do të ishte me mirë me shije arrë kokosi
 • 230 gr sheqer
 • 3 vezë
 • 100 gr gjalpë
 • 80 gr miell
 • 80 gr kakao pluhur
 • 3 lugë gjelle arrë kokosi e grirë
 • 1 pako maja për ëmbëlsira
 • pak kripë

Përgatitja

 • Në një enë qelqi hedhim vezët dhe sheqerin. I shtojmë edhe pak kripë. I rrahim fort me rrahësin elektrik derisa të arrijmë një masë të fryrë si shkumë.
 • Në një enë sitim miellin, kakaon dhe majanë. I përziejmë mirë dhe ia shtojmë ngadalë masës me vezë. Me një lugë druri i trazojmë me kujdes. Hedhim në të edhe arrën e kokosit. Më pas shtojmë kosin dhe gjalpin e shkrirë.
 • I përziejmë ngadalë derisa të arrijmë një masë homogjene.Hedhim masën në një tavë të lyer me pak gjalpë e miell.
 • Vendosim tavën të piqet në tavë të nxehtë 180°C përreth 30-35 minuta.
 • Më pas nxjerrim tortë dhe e lemë të ftohet. E presim në feta dhe e servirim me pak arrë kokosi të grirë sipër.

Notes

Përgatitja

Ju bëftë mirë nga ArtiGatimit!

Torte-Kakao-Kos-Embelsira-Arti-Gatimit-receta-food-recipes-photo-b

155 Shares
1 comment
 1. Nje embelsire e mrekulueshme. Nje zgjedhje shume e mire per te gjithe. Ju keshilloj ta provoni.Shume flm Arti Gatimit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Receta për brumë sheqeri

Brumi i sheqerit ose 'fondant' është pjesa e sipërme me të cilën zbukurohen tortat ose 'cup cakes'. Veçantia e këtij brumi është që modelohet lehtë sepse ngjan me plastelinën, por kur thahet mban formën e dhënë. 'Fondant' s'është gjë tjetër veçse sheqer pluhur, ujë e glukoz sheqeri dhe për vetë përbërësit mund të ruhet për shumë kohë.

Petulla me banane

Petullat te përgatitura me banane janë shumë të shijshme dhe pëlqehen si nga fëmijët, ashtu dhe të rriturit. Kjo recetë është shumë e thjeshtë dhe dua të them që në familjen time këto petulla gatuhen shpesh.

Mollë të kuqe

E kush nuk i mban mend mollët e kuqe, na kanë shoqëruar përgjatë fëmijërisë sonë. Përgatitja e mollëve të kuqe është një ide e shkëlqyer për ti tërhequr fëmijët në gatime të ndryshme dhe për ti shtyrë për të ngrënë fruta.

Pufka (Meringa)

Meringat ose pufkat siç i njohim ne janë ëmbëlsira si shkumë të përgatitura me të bardhën e vezës. Për herë të parë këto ëmbëlsira i përgatiti një pastiçier zvicerian nga provinca e Meiringen, nga i cili vjen edhe emri i tyre (meringa).

Krepa Integral – Pallaqinka

Në këtë video recete gatimi mund të ndiqni përgatitjen e Krepa Integral. Një recetë me origjinë franceze por shumë e njohur në kuzhinën shqiptare. Krepat, këto flet të holla brumi, mund të konsumohen të ëmbla mjaltë, kanellë apo krem bajame apo dhe te kripura lloje proshute,djathë dhe perime.