Embëlsira
Shkruaj një koment

Strudel me mollë

Përgatitja: 15 min - Pjekja: 20 min - Sasia: 4 Persona

Strudel me mollë është një ëmbëlsirë tipike e zonës së Trentino në Itali. Kjo ëmbëlsirë konsiston në një role brumi i mbushur me mollë dhe rrush të thatë. Recetë e shijshme, e ëmbël, me kosto të lirë dhe e shpejtë për tu përgatitur.

Përbërësit për Strudel me mollë

  Për brumin

 • 290 gr miell (llojit 00)

 • 2 kokrra vezë

 • 125 gr gjalpë

 • lëngu i gjysmë limoni

 • kripë
 • Për mbushjen e strudel

 • 500 gr molle (Renetta ose Golden)

 • 70 gr rrush i thatë

 • 10 gr fara pishe

 • 60 gr sheqeri i trashë

 • 60 gr gjalpë

 • kanell

 • sheqer pluhur

 • rhum


Përgatitja e strudel

Për të përgatitur brumin për strudel fillojmë duke hedhur ne robot kuzhine miellin së bashku me lëngun e gjysmë limoni. Më pas

kripën dhe ujë të ngrohtë. Nëse nuk keni robot kuzhine brumi mund të zihet edhe me dorë në tavolinën e punës. Duhet ta punojmë derisa brumi të shkëputet nga bordura e enës. Nëse është e nevojshme shtojmë pak ujë pjesë pjesë.
Formojmë një top me brumin për strudel dhe e vendosim në frigorifer të pushojë për 30 minuta.

Në hapin tjetër pastrojmë mollët dhe i presim në feta. Më pas brumin e hapim për së gjati shumë hollë në tavolinën e punës dhe sipër e lyejmë më gjalpë. Në një anë rreshtojmë fetat e mollës, rrushin e thatë por të regjur në rum dhe farat e pishës. Spërkasim sipër më kanellë dhe sheqer.

Me kujdes rrotullojmë brumin disa herë që të mbështjelli mbushjen e strudel. Lyejmë sipërfaqen e brumit me gjalpin e ngelur dhe hedhim sheqer pluhur.

Strudel me mollë e pjekim në furrë të nxehte 220°C për 20 minuta. Sipërfaqja e strudel duhet të jetë ngjyrë lajthie dhe kërce.

Shërbejmë strudel me mollë në feta duke spërkatur përsëri pak sheqer pluhur.

Ju bëftë mirë!

Biskota me mollë

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Komento nga Facebook!

Shkruani komentin tuaj - Komente