Embëlsira
Shkruaj një koment

Strudel me mollë

Përgatitja: 15 min - Pjekja: 20 min - Sasia: 4 Persona

Strudel me mollë është një ëmbëlsirë tipike e zonës së Trentino në Itali. Kjo ëmbëlsirë konsiston në një role brumi i mbushur me mollë dhe rrush të thatë. Recetë e shijshme, e ëmbël, me kosto të lirë dhe e shpejtë për tu përgatitur.

Përbërësit për Strudel me mollë

  Për brumin

 • 290 gr miell (llojit 00)

 • 2 kokrra vezë

 • 125 gr gjalpë

 • lëngu i gjysmë limoni

 • kripë
 • Për mbushjen e strudel

 • 500 gr molle (Renetta ose Golden)

 • 70 gr rrush i thatë

 • 10 gr fara pishe

 • 60 gr sheqeri i trashë

 • 60 gr gjalpë

 • kanell

 • sheqer pluhur

 • rhum


Përgatitja e strudel

Për të përgatitur brumin për strudel fillojmë duke hedhur ne robot kuzhine miellin së bashku me lëngun e gjysmë limoni. Më pas

kripën dhe ujë të ngrohtë. Nëse nuk keni robot kuzhine brumi mund të zihet edhe me dorë në tavolinën e punës. Duhet ta punojmë derisa brumi të shkëputet nga bordura e enës. Nëse është e nevojshme shtojmë pak ujë pjesë pjesë.
Formojmë një top me brumin për strudel dhe e vendosim në frigorifer të pushojë për 30 minuta.

Në hapin tjetër pastrojmë mollët dhe i presim në feta. Më pas brumin e hapim për së gjati shumë hollë në tavolinën e punës dhe sipër e lyejmë më gjalpë. Në një anë rreshtojmë fetat e mollës, rrushin e thatë por të regjur në rum dhe farat e pishës. Spërkasim sipër më kanellë dhe sheqer.

Me kujdes rrotullojmë brumin disa herë që të mbështjelli mbushjen e strudel. Lyejmë sipërfaqen e brumit me gjalpin e ngelur dhe hedhim sheqer pluhur.

Strudel me mollë e pjekim në furrë të nxehte 220°C për 20 minuta. Sipërfaqja e strudel duhet të jetë ngjyrë lajthie dhe kërce.

Shërbejmë strudel me mollë në feta duke spërkatur përsëri pak sheqer pluhur.

Ju bëftë mirë!

Biskota me mollë

Shkruani komentin tuaj - Komente