Embëlsira
Shkruaj një koment

Ëmbëlsirë pa pjekje me gjalpë kikiriku

Përgatitja: 10 min

Ëmbëlsirë pa pjekje me një shijë çokollate dhe përbërje krokante. Ideale për të shoqëruar pasditet e kafesë. Lexoni gjithashtu recetën për ëmbëlsira te vogla me çokollatë

Përbërësit për Ëmbëlsirë pa pjekje me gjalpë kikiriku


  • 300 gr gjalpë kikiriku

  • 200 ml mjaltë

  • 200 gr arrë kokos i bluar

  • 300 gr kakao pluhur

  • 100 gr tërshërë

  • 1 lugë gjelle fara chia

  • vanilje


Përgatitja

Në një enë të madhe hedhim të gjithë përbërësit: gjalpin e kikirikut, mjaltin, kakaon, tërshërën, farat chia, vaniljen, përveç arrës së kokosit bluar që hedhim gjysmën e saj. I përziejmë mirë dhe derisa të formohet një masë homogjene.

Brumin e formuar e mbulojmë me qeskë kuzhine dhe e vendosim në frigorifer të paktën gjysmë ore. Më pas marrim masën dhe formojmë topa të vegjël me diametër rreth 3cm. Ëmbëlsirat pa pjekje që formuam i kalojmë sipër arrës së kokosit të grirë. I vendosim përsëri në frigorifer për të paktën 1 orë.

Kjo ëmbëlsirë pa pjekje mund të shërbehet në momentin e kafes ose kur duam diçka të ëmbël, pasi mund ta konservojmë edhe deri në një javë.

Ju bëftë mirë!

Shkruani komentin tuaj - Komente