Speca me domate ne tigan

112 Shares
111
0
1
Speca me domate në tigan janë shumë të shijshme. Këto janë specat dhe domatet e fundit për këtë stinë. Duhet të konsumojmë gjithmonë fruta dhe perime të stinës. Speca me domate të gatuara në tigan është një nga ato pjatat që më çon pas në kohë, më sjell ndërmend fëmijërinë. Gjyshja ime mi gatuante shpesh gjatë stinës së verës dhe të shoqëruara me një fetë buke të ngrohtë janë vërtet fantastike në shije.

Speca me domate ne tigan

Prep Time10 mins
Cook Time15 mins
Total Time25 mins
Course: Side Dish
Cuisine: Albanian
Keyword: speca
Sasia: 4 persona

Përbërësit

 • 1 kg speca
 • 1 kg domate
 • 2 kokrra qepë
 • 2 thelpinj hudhra
 • majdanoz i freskët
 • kripë
 • piper
 • vaj ulliri

Përgatitja

 • Fillimisht lajmë perimet, qërojmë qepët dhe hudhrat.
 • Në një tigan hedhim pak vaj ulliri dhe vendosim specat e pastruara për tu skuqur. Mbulojmë tiganin me kapak dhe i lemë të piqen mirë nga të dy anët. Më pas i heqim dhe i vendosim në një pjatë. Me kujdes do të mundohemi tu heqim lëkurën specave.
 • Ndërkohë në tiganin që kemi bërë specat shtojmë qepët e grira hollë dhe i kaurdisim me zjarr të ulët. Domateve u heqim lëkurën e jashtme duke i vendosur për disa sekonda në një tenxhere me ujë të nxehtë. Më pas i grijmë dhe i shtojmë te tigani me qepë. Shtojmë gjithashtu dhe hudhrën. Rregullojmë gjellën me pak kripë dhe piper.
 • Mbulojmë tiganin me kapak dhe e lemë të zihet me zjarr shumë të ngadaltë. Në 5 minutat e fundit shtojmë specat dhe e mbulojmë përsëri tiganin me kapak. Në fund para se ta shërbejmë shtojmë majdanoz të grirë.
 • Speca me domate, e shërbejmë pjatën të shoqëruar me feta buke të thekura.

Notes

Lexo gjithashtu Speca me domate ne zkarë.

Ju bëftë mirë!

112 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Recipe Rating
You May Also Like

Kastravecë turshi

Kastravecë turshi është një recetë tjetër që na mundëson të konservojmë kastravec për një kohë të gjatë. Kastravecët duhet të jenë në madhësi mesatare dhe zgjidhni ata më cilësorët. Kastravecë turshi kanë një kosto të ulët dhe mund të shoqërojnë çdo pjatë ose mund të shërbehen gjatë një aperitivi midis miqsh.

Angjinare në tigan

Angjinarja e stufuar në tigan është një pjatë shumë e shijshme dhe shumë e thjeshtë në përgatitje. Kjo pjatë mund të jetë një garniturë e mirë për pjata me mish ose peshk. Por mund të jetë edhe një pjatë e dytë për vegjetarianët sepse angjinarja ka shumë veti ushqimore.

Purè patate

Pureja e patates është një pjatë e shijshme si për fëmijët dhe për të rriturit. Kjo recetë që ne japim është shumë e thjeshtë dhe e shpejtë. Zakonisht për të bërë purenë, patatet zihen më parë me gjithë lëkurë, më pas qërohen dhe kalohen në makinerinë e duhur për të bërë purenë, e pas kësaj zihen me qumësht. Por jo të gjithë mund ta kenë këtë makineri, e për të shkurtuar edhe kohën e përgatitjes kemi menduar të propozojmë recetën e mëposhtëme.

Lakra turshi – Receta Gatimi

Lakra turshi është pjesë e kuzhinës shqiptare për stinën e dimrit. Lakra turshi është një ushqim që fal përmbajtjes së saj ka një rol të rëndësishëm në ruajtjen e ekujlibrit biolgjik të organizmit.

Si të gatuajmë Patate në furrë

Patate në furrë është një pjatë që mbase nuk ka nevojë për recetë sesa disa këshilla për ti përgatitur në mënyrë të përsosur. Lexoni çfarë kemi përgatitur për këtë garniturë që nuk mungon asnjëherë në tavolinë.