3 mënyra për të gatuar shparg me vezë

Shparg me vezë është një pjatë e shijshme dhe mund të përgatitet në mënyra të ndryshme. Këto produkte shkojnë shumë më njëra tjetrën ku shija delikate e shpargut forcohet nga veza dhe rezultati është fantastik.

Shparg me vezë

Prep Time15 minutes
Cook Time5 minutes
Total Time20 minutes
Course: Side Dish
Cuisine: Italian
Keyword: healthy
Sasia: 2 persona
Kalori: 120kcal

Përbërësit

 • 12 copë shparg
 • 2 kokrra vezë
 • 50 gr djathë i grirë
 • 50 gr tahini
 • piper
 • kripë
 • vaj ulliri

Përgatitja

Shparg me vezë të rrahura

 • Për të përgatitur shparg me vezë të rrahura si fillim qërojmë dhe pastrojmë mire perimet. Shpargut mjafton ti presim pak fundit dhe ta pastrojmë.
 • Në një tigan me vaj ulliri hedhim në të shparg dhe pas disa çaste vezët e rrahura me pak kripë dhe piper. I lëmë në zjarr për tre minuta. Sipër shtojmë djathë të grirë.

Shparg me vezë të zier

 • Shparg në këtë rast mund ti ziejmë për pak minuta në një enë me avull. Ziejmë dhe vezët për 4-5 minuta dhe i shërbejmë në pjatë të spërkatur më vaj ulliri, kripë dhe piper.

Shparg me vezë sy

 • Ziejmë në avull për pak minuta shpargun dhe i vendosim në pjatë ku kemi shtruar pak salce tahini. Në një tigan më vaj ulliri dhe pak gjalpë hedhim vezën pa e prishur.
 • Pasi është skuqur, vezën e vendosim sipër shpargut.

Receta për oriz me shparg, shparg me pete sfoliat

Ju beftë mirë!

58 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating




You May Also Like

Purè patate

Pureja e patates është një pjatë e shijshme si për fëmijët dhe për të rriturit. Kjo recetë që ne japim është shumë e thjeshtë dhe e shpejtë. Zakonisht për të bërë purenë, patatet zihen më parë me gjithë lëkurë, më pas qërohen dhe kalohen në makinerinë e duhur për të bërë purenë, e pas kësaj zihen me qumësht. Por jo të gjithë mund ta kenë këtë makineri, e për të shkurtuar edhe kohën e përgatitjes kemi menduar të propozojmë recetën e mëposhtëme.

Perime të pjekura në furrë

Perimet janë të domosdoshme për shëndetin tonë. Kjo recetë është ideale edhe për kë dëshiron të mbajë dietë, për vegjetarianët apo thjesht për të shoqëruar një pjatë mish. është një recetë e thjeshtë për tu bërë pasi mjafton te vendosësh perimet siç janë në furrë e më pas i qërojmë e i presim në copa. Mund të përdorim perime të ndryshme.

Patate në tavë me djathë

Patate në tavë me djathë të pjekura në furrë janë një variant vërtet i shijshëm, e përgatitur me pak përbërës dhe në një mënyrë shumë të thjeshtë por tepër të shijshme.

Speca të pjekur

Specat janë shumë të shijshëm dhe mund ti përdorim në shumë receta. Por lëkura e tyre nuk tretet mirë. Në këtë recetë japim një sekret sesi mund ti heqim lëkurën e specave pa u lodhur shumë.