Sallatë me karkaleca deti

Sallatë me karkaleca deti përgatitet në pak minuta dhe në më pak se 300 kalori mund të shijoni diçka vërtet të shijshme. Kjo sallatë mund të shoqërohet edhe me disa feta avokado.

Sallatë me karkaleca deti

Prep Time20 minutes
Cook Time5 minutes
Total Time25 minutes
Course: Side Dish
Cuisine: Global
Keyword: healthy
Sasia: 2 persona
Kalori: 190kcal

Përbërësit

 • 500 gr karkaleca deti
 • 100 gr sallate jeshile
 • 50 gr ullinj
 • 100 gr domate te vogla
 • 2 rrepa
 • vaj ulliri
 • lëng limoni
 • kripë
 • piper

Përgatitja

 • Për te përgatitur sallatën me karkaleca deti, si fillim duhet të pastrojmë këtë të dytët. Heqim bishtin nga trupi dhe me një thikë shkëpusim pjesën e zezë të gjatë. Me pas i zhysim në një enë me ujë të ngrohtë për disa minuta. I kullojmë dhe i lënë të ftohen.
 • Ndërkohë vazhdojmë me përgatitjen e perimeve. Pastrojmë rrepën dhe e presim në feta te holla, gjithashtu edhe domatet e vogla dhe i vendosim më vete.
 • Në një enë hedhim vaj ulliri, piper dhe lëng limoni. E trazojmë mirë këtë përbërje që do të na shërbejë të spërkasim sallatën me karkaleca.
 • Për ta shërbyer sallatën mund të vendosim një shtresë jeshilë poshtë dhe më pas të vendosim domate, rrepa dhe disa ullinj, sipër shtojmë karkalecat e detit. Ose sipas dëshirës mund ti përzieni të gjithë përbërësit së bashku.
 • Në fund shtoni lëngun aromatizues dhe rregulloni kripën. Sallatë me karkaleca deti është gati.

Lexoni recetat e tjera si oriz me karkaleca, avokado me karkaleca, karkaleca ne zgare.

Ju bëftë mirë!

0 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Angjinare në tigan

Angjinarja e stufuar në tigan është një pjatë shumë e shijshme dhe shumë e thjeshtë në përgatitje. Kjo pjatë mund të jetë një garniturë e mirë për pjata me mish ose peshk. Por mund të jetë edhe një pjatë e dytë për vegjetarianët sepse angjinarja ka shumë veti ushqimore.

Lulelakër e skuqur me vezë

Lulelakra është shumë e pasur me substanca të dobishme për shëndetin tonë. Në fakt nuk duhët të mungojë në tryezat tona. Kjo zarzavate është tipike e stinës së dimrit, e gjejmë deri në fillim të pranverës. Me lulelakrën mund të bëjmë disa receta si pjata të para apo garnitura për të shoqëruar pjata me mish a peshk. Ne kemi sjellë një recetë të thjeshtë e të shpejtë.

Purè patate

Pureja e patates është një pjatë e shijshme si për fëmijët dhe për të rriturit. Kjo recetë që ne japim është shumë e thjeshtë dhe e shpejtë. Zakonisht për të bërë purenë, patatet zihen më parë me gjithë lëkurë, më pas qërohen dhe kalohen në makinerinë e duhur për të bërë purenë, e pas kësaj zihen me qumësht. Por jo të gjithë mund ta kenë këtë makineri, e për të shkurtuar edhe kohën e përgatitjes kemi menduar të propozojmë recetën e mëposhtëme.