Receta me Oriz
Shkruaj një koment

Oriz i kuq me karkaleca deti

Përgatitja: 20 min - Pjekja: 10 min - Sasia: 2 Persona

Sot vendosëm të propozojmë një recetë të lehtë në kalori, oriz i kuq me karkaleca deti. Orizi i kuq ka një shije te veçante, disi të ëmbël dhe mban pak aromë lajthi, përmban shumë proteina, hekur dhe është i pasur me fibra.

Përbërësit për Oriz i kuq me karkaleca deti


  • 200 gr oriz i kuq

  • 500 gr karkaleca

  • 100 gr oktapod

  • 4 thelpinj hudhër

  • majdanoz

  • vaj ulliri

  • 1/2 gotës me verë të bardhë

  • 3 kokrra domate të vogla

  • kripë

  • piper i bardhë


Përgatitja

Në fillim pastrojmë e lajmë karkalecat duke u lënë vetëm tulin. Më pas në një enë me ujë të bollshëm e kripë vendosim orizin për të zier.
Ndërkohë që orizi bëhet, në një tigan me vaj të ngrohur hedhim hudhrat e prera hollë duke mos i kaurdisur shumë. Me pas shtojmë domatet e vogla e prere për gjysmë. Pas 2 minutash hedhim karkalecat e pastruar. Shtojmë kripë dhe piper të bardhë. Duhet të kemi parasysh që zjarrin gjatë gjithë kohës duhet ta kemi në minimum. Pas 5 minutash tiganin e heqim nga zjarri.

Pasi të ziejë orizi e kullojmë dhe e bashkojmë me domatet dhe karkalecat. I trazojmë për 2 minuta në zjarr dhe hedhim verën. Masën e lemë në zjarr duke e trazuar sa të avullojë alkooli, hedhim majdanozin e prerë hollë dhe e heqim. Oriz i kuq me karkaleca shërbehet i ngrohtë dhe shoqërohet me verë të bardhë.

Ju bëftë mirë!

Shkruani komentin tuaj - Komente