Rizoto me lakër dhe djathë gorgonzola

Rizoto me djathë gorgonzola e lakër të bardhë dhe me një pluhur kanelle sipër është një pjatë e parë shumë e shijshme dhe e veçantë. Shija e fortë e djathit gorgonzola bashkohet me atë të kanellës dhe të lakrës së bardhë dhe na jep këtë pjatë fantastike. Duhet ta provoni patjetër këtë rizoto dhe jam e sigurt që edhe miqtë tuaj do ta pëlqejnë.

Rizoto me lakër dhe djathë gorgonzola

Përbërësit

 • 200 gr oriz
 • 1/2 kokë lakër
 • 1 qepë
 • 70 gr djathë gorgonzola
 • 3 lugë gjelle vaj ulliri
 • 80 ml verë e bardhë
 • pak kanellë pluhur + 1 degëz kanelle
 • brodo vegjetale ose ujë i ngrohtë
 • pak kripë

Përgatitja

 • Në një tenxhere hedhim vaj ulliri dhe grijmë hollë qepën. E kavërdisim ngadalë në zjarr të ulët. Shtojmë më pas orizin dhe i kavërdisim bashkë. Më pas i shuajmë me verën e bardhë. Ngremë zjarrin dhe lemë të avullojë alkoli.
 • Pastaj shtojmë lakrën e prerë shumë hollë me thikë dhe degëzën e kanellës. I përziejmë mirë dhe shtojmë rreth 400 ml brodo vegjetale të nxehtë. Lemë të ziejë ngadalë orizi. Nëse shohim që orizi ka nevojë akoma të ziejë, mund të shtojmë akoma brodo ose ujë të nxehtë.
 • Kur orizi është gati, (duhet patur kujdes që mos të jetë shumë i zier, por 'al dente') e heqim nga zjarri, heqim degëzën e kanellës dhe shtojmë djathin gorgonzola të prerë në copa. (Nëse ju pëlqen aroma e fortë e kanellës mund ti shtoni edhe pak kanellë pluhur.)
 • Trazojmë me kujdes rizoton në mënyrë që gorgonzola të shkrijë. E lemë të pushojë disa minuta e më pas e hedhim në pjata.
 • E servirim rizoton të ngrohtë me një pluhur kanelle sipër.

Notes

Përgatitja

Ju bëftë mirë!

receta-risotto-rizoto-gatime-te-huaja-trendy-party-arti-receta

94 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Recipe Rating
You May Also Like

Sallatë gruri

Sallata e grurit është një pjatë e freskët, ideale për stinën e verës. është një pjatë e ftohtë të cilën mund ta përgatisim edhe disa orë përpara se ta shërbejmë. Në këtë recetë ne kemi zgjedhur të përziejmë grurin me djathë, domate të freskëta e ullinj, por secili nga ju mund ta përziejë me gjithçka që dëshiron, sipas dëshirës e fantazisë suaj.

Oriz i kuq me karkaleca deti

Sot vendosëm të propozojmë një recetë të lehtë në kalori, oriz i kuq me karkaleca deti. Orizi i kuq ka një shije te veçante, disi të ëmbël dhe mban pak aromë lajthi, përmban shumë proteina, hekur dhe është i pasur me fibra.

Kunguj të rrumbullakët të mbushur me oriz dhe gorgonzola

Kungujt kanë vitaminë A dhe C dhe kanë pak kalori, rreth 95% e tyre është ujë. Ekzistojnë disa lloje kungujsh. Për këtë recetë kemi zgjedhur kungujt e rrumbullakët pasi janë më të përshtatshëm për mbushje. Mund ti mbushim në mënyra të ndryshme. Ne po japim një variant me oriz dhe djathë gorgonzola. Ky lloj djathi është tipik i Italisë (zona e Lombardisë dhe Piemonte). Gorgonzola është një djath i butë, kremoz që prodhohet me qumësht lope. Ka një shije të veçantë dhe të fortë. Në këtë recetë ky djath bashkohet me orizin që i jep një shije të veçantë.

Rizoto me karkaleca dhe kungull

Rizoto me karkaleca dhe kungull është me të vërtetë të shkëlqyeshme, pasi produktet kombinojnë shumë më njëra tjetrën dhe është një shijë e përkryer. Në një darkë me meny peshku, kjo është një pjatë e parë shumë e goditur dhe delikate.