Receta me Oriz
Shkruaj një koment

Supë me Domate dhe Oriz

Përgatitja: 20 min - Pjekja: 30 min - Sasia: 2 Persona

Supë me domate me oriz është shumë ë shpejt për tu përgatitur. Duke përdorur orizin Olim ajo merr akoma me shume shije së bashku me perimet e freskët. Kjo recetë është ideale edhe për vegjetarianët që mund të përdorin ujë në vend të lëngut të mishit.

Përbërësit për Supë me Domate dhe Oriz


  • 5 kokrra domate

  • 150 gr oriz Olim

  • 2 kokkra qepë

  • 1 spec i kuq

  • 1 spec jeshil

  • 600 ml lëng mishi

  • piper i bardhë

  • majdanoz

  • vaj ulliri

  • kripë


Përgatitja

Për të përgatitur këtë recetë për supë me domate dhe oriz, si fillim lajmë mirë perimet në ujë të rrjedhshëm. Qepët dhe domatet i pastrojmë nga cipa. Domatet mund ti zhytim për pak çaste në ujë të nxehtë. Perimet i presim në forma kubike.

Më pas në një enë me vaj ulliri, kaurdisim pak qepën sa të zverdhet e më pas shtojmë domatet. Masën e lemë në zjarr të ngadalshëm duke e trazuar për gati 5 minuta, sa të mpikset lëngu i domateve.

Shtojmë më vonë specat, lëng mishi ose ujë, kripë dhe e lemë sa të marri valë. Shtojmë orizin Olim duke e lënë në zjarr sa masa të trashet. Pasi orizi ka zier hedhim piperin e bardhë, majdanoz të prerë hollë.
Supë me Domate dhe oriz është gati. E servirim në pjata të thellë sipas dëshirës sipër hedhim pak majdanoz të freskët.

Ju bëftë mirë nga Artigatimit.com

Shkruani komentin tuaj - Komente