Avokado me karkaleca

115 Shares
115
0
0
Një antipastë perfekte për festa është sallata e avokado me karkaleca. Kjo është një recetë gatimi shumë e thjeshtë, e freskët dhe delikate. Nuk kërkon shumë mundim në përgatitje por rezultati përfundimtar është me të vërtetë fantastik.

Avokado me karkaleca

Prep Time15 mins
Total Time15 mins
Course: Appetizer
Cuisine: Global
Keyword: antipaste
Sasia: 2 persona
Kalori: 260kcal

Përbërësit

 • 2 avocado të pjekur
 • 300 gr karkaleca të vegjël të qeruar
 • 4-5 arra të qeruara
 • 1 limon
 • 4 luge majonezë
 • 1 luge ketchup
 • 1 luge pana 
 • pak kripë
 • pak piper
 • pak vaj ulliri
 • pak majdanoz i grirë holle

Përgatitja

 • Fillimisht ziejmë për pak minuta karkalecat në një tenxhere me avull. Pasi janë zierI hedhim pak kripë e piper e pak vaj ulliri.
 • Më pas i lemë mënjanë të ftohen.
 • Vazhdojmë me përgatitjen e salcës.Në një enë qelqi hedhim majonezën, ketchup dhe panën dhe i përziejmë fort së bashku derisa të arrijmë një masë homogjene. 
 • Pasi janë ftohur karkalecat i përziejmë me salcën e përgatitur.
 • Marrim avokadon dhe e presim në mes duke i hequr bërthamën në mes.
 • Me një luge  heqim pak nga pjesa e brendshëme e tulit duke pasur kujdes të mos e prishim lëkurën e jashtme pasi gjysma e avokados do të  na shërbejë si pjatë. U hedhim pak kripë, piper e lëng limoni avokados sipër. 
 • Pjesën e tulit të avokatos e presim në copa dhe e shtojmë te karkalecat. I përziejmë mirë dhe me një lugë mbushim gjysmat e avokados. çdo gjysme avokadoje i vendosim sipër nga një thelbi arre.
 • Pjata avokado me karkaleca është gati për tu shërbyer.
 • Shoqërohet me një gotë vere të bardhë.

Ju bëftë mirë!

115 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Petulla të fryra pa maja

Një recetë për petulla të fryra që duhet ta provoni patjetër. Për të përgatitur këto petulla nuk kemi përdorur maja buke por janë fryrë gjithsesi. Në brendësi lexoni recetën e plotë dhe ju ftoj ta shpërndani për miqtë tuaj.

Proshutë dhe pjepër

Proshutë dhe pjepër nuk mund të shikohet si një recetë gatimi sesa një kombinim fantastik. Ëmbëlsia e pjeprit ndërthuret më së miri më shijen e proshutës, një pjatë ideale për ditët e verës.

Speca gogozhare

Speca gogozhare janë shoqërueset e shumë pjatave në stinën e dimrit. Kjo recete është shume e thjeshte për tu përgatitur dhe specave mund ti konservojmë shijen dhe vlerat për një kohe të gjatë. Për të përgatitur gogozhare preferohet speci me shume tul kurse ngjyra sipas preferencës.