Speca me gjizë për dimër

271 Shares
270
0
1

Specat me gjizë janë shumë të shijshme dhe përgatiten lehtësisht për tu ruajtur gjate dimrit. Specat janë perime që mund të përdorën në shumëllojshmëri gatimesh dhe sugjerohen të konsumohen 1 ose 2 herë në javë.

Speca me gjizë përgatitur në vazo. Kjo mënyrë e përgatitur e specave me gjizë është shumë e thjeshtë dhe në pak kohë kemi krijuar një rezervë ushqimore për dimër.

Speca me gjizë

Prep Time30 mins
Cook Time15 mins
Total Time45 mins
Course: Komposto
Cuisine: Albanian
Keyword: perime
Sasia: 4 vazo
Kalori: 230kcal

Përbërësit

 • 500 gr speca jeshil
 • 500 gr speca të kuq
 • 1 kg gjizë
 • 2-3 speca djegës
 • pak majdanoz

Përgatitja

 • Lajmë specat dhe i fshijmë ujin me pecetë. Heqim farat dhe i presim në rripa.
 • Në vazot e sterilizuara vendosim një shtresë speca, një shtresë gjizë, duke përzier së bashku me to majdanozin dhe specat djegës sipas dëshirës.
 • Kështu vazhdojmë derisa të mbushen vazot që kemi. Masën në vazo e ngjeshim mirë me lugë që midis shtresave të mos ngelet vend bosh.Më pas vazot i mbyllim fort me kapak.
 • Në një tenxhere ku kemi shtruar një pecetë rreshtojmë vazot. E mbushim tenxheren me ujë sa ato të mbulohen.
 • Vendosim tenxheren në zjarr të ngadalshëm dhe e lemë në zjarr 15 minuta pasi të marri valë.
 • Pasi të ftohet uji heqim vazot duke i ruajtur në vend pa lagështi dhe larg dritës. Në këtë mënyrë specat ruhen për 1 vit.

Lexo gjithashtu si të përgatisni Speca gogozhare

Ju bëftë mirë!

271 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Antipastë me bukë të thekur me salca

Kjo antipastë është me të vërtetë shumë e shijshme. Kemi feta buke të thekura me salcë sipër. Salca ngjyrë kafe është një salcë tipike e Toskanës (Itali) që përgatitet me mëlçi pule. Eshtë me të vërtetë një salcë e zgjedhur. Salca me ngjyrë të kuqe është me bazë specka të kuq. KJo është një antipastë shumë e thjeshtë dhe e shpejtë. Salcat mund ti përgatisim një ditë më parë dhe i përdorim kur të na nevojiten. Jam e sigurt që të gjithë do të mbeten të kënaqur nga kjo antipastë e thjeshtë dhe e shijshme.

Kunguj me domate e mocarela

Kjo pjatë e freskët është ideale për një aperitiv me miqtë apo për një antipastë të shijshme. Këto feta kunguj duken si pica të vogla, për vetë faktin që janë me salcë e mocarela sipër. Janë shumë të thjeshta për tu përgatitur, mjafton të pjekësh në zgarë fetat e kungujt e ti hedhësh sipër salcën dhe djathin. Pëlqehen nga e gjithë familja.

Qofte bollgur

Propozojmë këto qofte bollgur shumë të shijshme, duke parë se dhe bollguri rekomandohet të përfshihet në menynë ushqimore. Këto janë qofte të veçanta dhe ideale për okazione festash. Me bollgur kemi përgatitur edhe disa recetat të tjera që ju ftojmë ti lexoni nga lidhja ne fund të recetës.