Speca me gjizë për dimër

Specat me gjizë janë shumë të shijshme dhe përgatiten lehtësisht për tu ruajtur gjate dimrit. Specat janë perime që mund të përdorën në shumëllojshmëri gatimesh dhe sugjerohen të konsumohen 1 ose 2 herë në javë.

Speca me gjizë përgatitur në vazo. Kjo mënyrë e përgatitur e specave me gjizë është shumë e thjeshtë dhe në pak kohë kemi krijuar një rezervë ushqimore për dimër.

Speca me gjizë

Prep Time30 minutes
Cook Time15 minutes
Total Time45 minutes
Course: Komposto
Cuisine: Albanian
Keyword: perime
Sasia: 4 vazo
Kalori: 230kcal

Përbërësit

 • 500 gr speca jeshil
 • 500 gr speca të kuq
 • 1 kg gjizë
 • 2-3 speca djegës
 • pak majdanoz

Përgatitja

 • Lajmë specat dhe i fshijmë ujin me pecetë. Heqim farat dhe i presim në rripa.
 • Në vazot e sterilizuara vendosim një shtresë speca, një shtresë gjizë, duke përzier së bashku me to majdanozin dhe specat djegës sipas dëshirës.
 • Kështu vazhdojmë derisa të mbushen vazot që kemi. Masën në vazo e ngjeshim mirë me lugë që midis shtresave të mos ngelet vend bosh.Më pas vazot i mbyllim fort me kapak.
 • Në një tenxhere ku kemi shtruar një pecetë rreshtojmë vazot. E mbushim tenxheren me ujë sa ato të mbulohen.
 • Vendosim tenxheren në zjarr të ngadalshëm dhe e lemë në zjarr 15 minuta pasi të marri valë.
 • Pasi të ftohet uji heqim vazot duke i ruajtur në vend pa lagështi dhe larg dritës. Në këtë mënyrë specat ruhen për 1 vit.

Lexo gjithashtu si të përgatisni Speca gogozhare

Ju bëftë mirë!

2 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like