Gjellë me lakra dhe ullinj

102 Shares
102
0
0
Lakra të gatuara me ullinj janë me të vërtetë shumë të shijshme. Këtë pjatë mund ta përgatisim dhe me sallatë marule apo lakra të ndryshme qe kemi.

Gjellë me lakra dhe ullinj

Përbërësit

 • sallatë marule ose lakra të tjera
 • 1 qepë e njomë
 • pak vaj ulliri
 • pak kripë
 • 60 gr ullinj pa bërthamë
 • 50 gr kaperi
 • 20 gr rrush i thatë
 • 1 domate
 • pak vaj ulliri
 • pak kripë
 • pak piper

Përgatitja

 • Si fillim lajmë mirë sallatën dhe presim në copa. Vendosim rrushin e thatë të regjet në një enë me ujë të ftohtë.
 • Në një tigan hedhim pak vaj ulliri dhe kavërdisim qepën e grirë.
 • Më pas shtojmë domaten e prerë në copa dhe kaperit. E lemë me zjarr të ulët për disa minuta e më pas shtojmë sallatën ose lakrat, ullinjtë, rrushin e thatë të kulluar nga uji. Hedhim pak kripë (kujdes me kripën pasi kaperit janë të kripur), pak piper.
 • Mbulojmë tiganin me kapak dhe e lemë të ziejë për disa minuta derisa sallata të zbutet.
 • Më pas e hedhim në pjata dhe e shërbejmë të ngrohtë ose të ftohtë.
 • Kjo pjatë mund të shoqërojë një pjatë me mish ose peshk në skarë.

Notes

Përgatitja e gjelle me lakra

Ju bëftë mirë!

gjelle lakra receta-gatimi-shqip-kuzhina-shqiptare-tradicionale

102 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Sallatë Quinoa me perime në grill

Sallatë quinoa me prime është një pjatë e freskët dhe plot vlera ushqimore, një variant i sallatës me oriz apo përgatitjes së cous-cous me prime. Quinoa shqiptohet kinoa dhe pse nga forma mund të ngjajë si një drithër, ajo futet ne familjen e barishteve. Quinoa është e pasur me proteina e nuk përmban gluten dhe ka një shije delikate.

Tavë me bathë e kumbulla

Batha, kjo bimë bishtajore është e përbërë pothuajse e gjitha nga ujë dhe në pjesë të vogla nga karbohidrate, proteina e fibra. është e pasur me kripëra minerale e vitamine të grupit B. Midis të gjitha bishtajoreve të tjera, bathët janë të vetmet që kanë më pak kalori. Receta që ne sjellim është e thjeshtë dhe me një shije të veçantë sepse është ndërthur ëmbëlsia e kokrrave të bathës së freskët me thartësinë e kumbullës.