Antipasta (Meze), Receta Vegjetarjane
3 komente

Tortë e kripur me lule kungulli

Kjo tortë e kripur është ideale për një aperitiv ose si antipastë për të hapur vaktin. është një pjatë e bukur në pamje dhe e shijshme në të ngrënë. Mund të jetë fare mirë edhe një pjatë e dytë për vegjetarianët.

Përbërësit për Tortë e kripur me lule kungulli


 • 1 petë speciale (Kliko këtu për recetën)

 • 7-8 kunguj të vegjël

 • 8-9 lule kungulli

 • 300 gr gjizë

 • 1 vezë

 • 80 gr djathë i grirë parmixhan

 • pak kripë

 • pak piper


Përgatitja

Pasi ti keni larë mirë kungujt, me anë të një rendeje i grini në feta të holla. Vendosini të kullojnë në një kullojëse. Më pas hidhini kungujt e grirë në një enë qelqi, shtoni në të gjizën, vezën, djathin e grirë, kripë e piper. Trazojini mirë të gjithë përbërësit. Këtë përbërje hidheni sipër petës së përgatitur. Vendosni mbi të edhe lulet e kungullit duke e zbukuruar mirë pjesën e sipërme. Grini mbi to pak djathë parmixhan.

Tavën e përgatitur vendoseni në furrë të nxehtë 220°C e piqeni përreth 30 minuta. Më pas lëreni tavën të ftohet, prijeni në copa e shërbejeni në pjata.

Ju bëftë mirë


3 Comments

 1. diana says

  me falni po aty ku dua te shoh (peten speciale ) nuk me hapet gje .Si mundem ta mar vesh si behet kjo pete

 2. diana says

  me falni po aty ku dua te shoh (peten speciale ) nuk me hapet gje .Si mundem ta mar vesh si behet kjo pete
  flm

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Komento nga Facebook!

Shkruani komentin tuaj - Komente