Antipasta (Meze), Receta Vegjetarjane
Shkruaj një koment

Qepë në furrë

Përgatitja: 15 min - Pjekja: 30 min - Sasia: 4

Qepë në furrë janë ideale për të shoqëruar pjata mishi ose peshku. Të gatuara në këtë mënyrë, qepët janë shumë të shijshme.


Përbërësit për Qepë në furrë

    Për 4-5 persona

  • 6-7 qepë të kuqe e të bardha

  • 2 feta buke

  • pak majdanoz

  • pak borzilok

  • 1 lugë gjelle djathë parmixhan i grirë

  • pak kripë

  • pak piper

  • pak vaj ulliri


Përgatitja

receta-gatimi-antipaste-food-recipe-love-pasion

Marrim qepët, i qërojmë e i pastrojmë. Më pas i vendosim të ziejnë në një tenxhere me ujë e kripë. Mund ti ziejmë edhe në tenxhere me avull. I lemë të ziejnë përreth 9-10 minuta. Më pas marrim qepët dhe i presim përgjysëm me thikë. I vendosim gjysmat e qepëve mbi një tavë ku kemi vendosur letër furre.

receta-gatimi-antipaste-food-recipe

receta-gatimi-antipaste-food-recipe-love-onion

Në një grirës elektrik hedhim bukën e majdanozin dhe i grijmë. Masën e përgatitur e hedhim në një enë ku shtojmë djathin e grirë, borzilok e pak piper. I trazojmë mirë.
Marrim nga një lugë nga masa e përgatitur dhe ua hedhim qepëve sipër. Përfundojmë përgatitjen me pak vaj ulliri mbi qepët. Vendosim tavën në furrë të nxehtë 180°C përreth 30-40 minuta.

Nxjerrim tavën dhe i shërbejmë qepët të ngrohta.

Ju bëftë mirë!

receta-gatimi-antipaste-food-instagram

Shkruani komentin tuaj - Komente