Kunguj mbushur në furrë

129 Shares
126
0
3
Frutat dhe perimet e stinës janë gjithmonë të rekomanduara. Kunguj mbushur me mish në furrë, është një tjetër recetë e kësaj stine.

Kunguj mbushur në furrë

Prep Time20 mins
Cook Time30 mins
Total Time50 mins
Course: Appetizer
Cuisine: Albanian
Keyword: healthy, kungull
Sasia: 4 vazo
Kalori: 180kcal

Përbërësit

 • 4 kunguj
 • 50 gr mish i grirë
 • 2 vezë
 • 100 gr djathë parmixhan
 • 3 lugë gjelle galetë
 • arrë moskat
 • vaj ulliri
 • kripë
 • piper

Përgatitja

 • Lajmë kungujt të cilët duhet të jenë të njomë, u presim bishtat dhe i ndajmë në mes për së gjati. Me ndihmën e lugës i heqim zemrën çdo gjysme. Pjesën qe hoqëm e presim në kubik të vegjël dhe e hedhim në një enë.
 • Në enë shtojmë, vezë, mishin e grirë, gjysmën djathit grirë, galetë (bukë thekur grirë imët), kripë, erëza dhe pak vaj ulliri. Përbërësit i trazojmë sa të bëhet një masë.
 • Kungujt i radhitim në tavë ku kemi shtruar një letër kuzhine dhe i spërkatim me pak vaj e kripë.
 • Sipër hedhim nga mbushja që përgatitëm dhe pak djathë të grirë ne fund.
 • Tavën e futim në furrë të para ngrohur në temperaturën 200 °C për 30 minuta.
 • Kjo ishte receta për kunguj mbushur me mish dhe pjekur në furrë. Shumë e thjeshtë dhe e shpejtë për tu përgatitur. Nëse ju pëlqejnë recetat tona, abonohuni në njoftimet e faqes. Mjafton të shkruani adresën email në hapësirën më poshtë.

Receta për kunguj të skuqur.

Ju bëftë mirë!

129 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Fërgesë me miell misri

Fërgesë me miell misri është një meze që përdoret si shoqëruese në drekë ose darkë. Është një recetë shumë e thjeshtë dhe e përdorur kryesisht në sofrat tironse.

Patëllxhanë të mbushur

Patëllxhanë të mbushur është një pjatë shumë e përdorur dhe janë shumë mënyra për ta përgatitur. Një ide e mirë edhe për të përdorur perimet e ngelura në shtëpi.

Karrota sallatë

Karrota është shumë e mirë për shëndetin tonë. Ajo është e pasur me vitamina A(Betakarotene), B, C, PP, D e E, me kripëra minerale dhe glukoz. Për këtë motiv këshillohet konsumimi i karrotës sepse mbron organizmin tonë nga shumë sëmundje infektive