Vezë në kulaç

Kjo është një recetë e bukur dhe e shijshme pa diskutim që përgatitet me rastin e Pashkëve dhe jo vetëm. është një tortë e kripur, e mbushur brenda me djathëra të ndryshëm e salsiçe. Sipas dëshirës dhe shijeve mund ta mbushim brenda edhe me proshutë, sallam, kunguj të vegjël, etj. Përgatitja nuk është shumë e vështirë, por duhet pak kohë për brumin. Përfundimi i këtij kulaçi ia vlen mundimin e bërë. Të gjithë do të ngelen të kënaqur.

Vezë në kulaç

Përbërësit

 • 500 gr miell
 • 120 gr gjalpë
 • pak kripë
 • 20 gr maja birre
 • 1 lugë kafeje sheqer
 • pak ujë të vakët
 • Përbërësit për mbushjen

 • 150 gr salsiçe ose proshutë
 • 70 gr djathë të grirë parmixhan
 • 70 gr djathë dele të grirë
 • 150 gr djathë të bardhë
 • 1 spec të kuq
 • 1 të verdhë veze
 • 5 kokrra vezë për pjesën sipër

Përgatitja

 • Hedhim miellin në tavolinën e punës ose ne një enë të madhe. I hedhim pak kripë dhe gjalpin e shkrirë. I përziejmë me dorë. Ndërkohë në një gotë shkrijmë majanë me pak ujë të vakët dhe sheqerin. I trazojmë mirë dhe i shtojmë te mielli. Fillojmë të bëjmë brumin. I përziejmë fort me dorë. Shtojmë akoma ujë të vakët nëse është e nevojshme. Brumi i përgatitur duhet të jetë një masë homogjene. Pasi e kemi përgatitur brumin e vendosim në një enë dhe e mbulojmë me pecetë të lagur sipër. E lemë brumin të vijë përreth tre orë.
 • Ndërkohë marrim salsiçe dhe i presim në copa, po kështu edhe djathin dhe specin. Pasi kanë kaluar tre orë, do të shohim se masa do të jetë dyfishuar.
 • E marrim brumin dhe e hapim me anë të një okllahie. I hedhim pak miell sipër dhe poshtë petës që të mos ngjitet.I japim një formë drejtkëndëshe. Presim me thikë anët e petës dhe i lemë veçantë ( do të na duhen për të zbukuruar vezët sipër). Petën e mbushim me salsiçe e copëtuara, djathin e grirë, copat e djathit dhe copat e specit. Pasi e kemi mbushur fillojmë të mbyllim petën, duke e bërë role. Do të arrijmë në një role të mbyllur të gjatë. Marrim një tavë rrethore për ëmbëlsira, e lyejmë me pak gjalpë e miell dhe vendosim në të rolenë e përgatitur. E rregullojmë me dorë në mënyrë që të jetë e njëtrajtëshe. Lajmë vezët dhe i thajmë me pecetë. I vendosim me kujdes vezët sipër tortës.
 • Me brumin që lamë më parë veçantë presim disa shirita dhe zbukurojmë vezët. Vendosim dy shirita për çdo vezë në formë kryqi. Pasi kemi përfunduar, lyejmë gjithë tortën me të verdhën e vezës me ndihmën e një furçe.
 • E fusim tavën në furrë të nxehtë 180°C dhe e pjekim përreth 50 minuta. Më pas e lemë të ftohet dhe e presim në feta.

Notes

Përgatitja
Ju bëftë mirë

Gëzuar Pashkën!

1 Shares
3 comments
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Kunguj me domate e mocarela

Kjo pjatë e freskët është ideale për një aperitiv me miqtë apo për një antipastë të shijshme. Këto feta kunguj duken si pica të vogla, për vetë faktin që janë me salcë e mocarela sipër. Janë shumë të thjeshta për tu përgatitur, mjafton të pjekësh në zgarë fetat e kungujt e ti hedhësh sipër salcën dhe djathin. Pëlqehen nga e gjithë familja.

Qofte bollgur

Propozojmë këto qofte bollgur shumë të shijshme, duke parë se dhe bollguri rekomandohet të përfshihet në menynë ushqimore. Këto janë qofte të veçanta dhe ideale për okazione festash. Me bollgur kemi përgatitur edhe disa recetat të tjera që ju ftojmë ti lexoni nga lidhja ne fund të recetës.

Gjel deti i pjekur

Gjeli i detit është një karakteristikë e darkës së funvitit në Shqipëri. Nuk mund ta mendojmë tryezën pa patur në mes të saj mishin e pjekur të gjelit të detit. Ne e kemi pjekur shumë thjesht, veç me kripë e gjalpë, pa shtuar erëza të tjera, por nëse dëshironi mund ti shtoni piper ose ta mbushni me arra.