Antipasta (Meze)
Shkruaj një koment

Antipastë me bukë të thekur me salca

Kjo antipastë është me të vërtetë shumë e shijshme. Kemi feta buke të thekura me salcë sipër. Salca ngjyrë kafe është një salcë tipike e Toskanës (Itali) që përgatitet me mëlçi pule. Eshtë me të vërtetë një salcë e zgjedhur. Salca me ngjyrë të kuqe është me bazë specka të kuq. KJo është një antipastë shumë e thjeshtë dhe e shpejtë. Salcat mund ti përgatisim një ditë më parë dhe i përdorim kur të na nevojiten. Jam e sigurt që të gjithë do të mbeten të kënaqur nga kjo antipastë e thjeshtë dhe e shijshme.

Përbërësit për Antipastë me bukë të thekur me salca

  Antipasta

 • disa feta buke

 • pak vaj ulliri
 • Përbërësit për salcën kafe

 • 150 gr mëlci pule

 • 1 qepë

 • 1 degë sherebelë

 • pak verë të kuqe

 • pak kripë

 • 1-2 açugë konservë

 • pak vaj ulliri
 • Përbërësit për salcën e kuqe

 • 2 speca të kuq të mëdhenj ( ose 7-8 speca të vegjël)

 • 1 qepë e kuqe

 • pak kripë

 • pak spec djegës

 • pak vaj ulliri

Përgatitja

Përgatisim salcën e parë. Marrim një tigan ku kemi hedhur pak vaj ulliri shtojmë açugët, e më pas hedhim dhe qepën e prerë hollë. Pasi i kapërdisim pak shtojmë mëlcitë e pulës të prera dhe degën e sherebelës I trazojmë me ngadalë dhe kur janë skuqur mirë i shuajmë me verë të kuqe. I hedhim dhe kripë dhe i mbulojmë me kapak dhe i lemë të ziejë përreth 20 minuta me zjarr të ngadaltë,( mund ti shtojmë edhe pak ujë nëse është e nevojshme). Pasi janë bërë, hedhim masën e përgatitur në një grirës elëktrik dhe e grijmë derisa të arrijmë një masë si krem. E hedhim salcën në një enë dhe mund ti shtojmë pak vaj ulliri nqse shohim që salca është pak e trashë.

Përgatisim salcën e kuqe. Në një tigan skuqim qepën e prerë hollë. Më pas hedhim dhe speckat e prera në copa të vogla. I mbulojmë me kapak dhe i lemë të skuqen me zjarr të ulët. Më pas i marrim dhe i hedhim në grirësin elektrik, shtojmë pak kripë dhe spec djegës. I grijmë fort derisa të arrijmë edhe këtu një masë si krem. Pastaj e hedhim në një enë.

Pasi kemi përgatitur salcat, marrim bukën e prerë në feta dhe e thekim, duke e vendosur në furrë për disa minuta ose në një zgarë. Më pas i marrim dhe i lyejmë me salcat e përgatitura, i hedhim dhe pak vaj ulliri sipër fetave të bukës. Mund të përgatisim disa feta buke në këtë mënyrë dhe salcën e mbetur e çojmë në tavolinë në tasa të vegjël që çdo person mund ta shërbejë vetë.

Ju bëftë mirë

Shkruani komentin tuaj - Komente