Fërgesë me miell misri

40 Shares
39
0
1
Fërgesë me miell misri është një meze që përdoret si shoqëruese në drekë ose darkë. Është një recetë shumë e thjeshtë dhe e përdorur kryesisht në sofrat tironse.

Fërgesë me miell misri

Prep Time10 mins
Cook Time15 mins
Total Time25 mins
Course: Appetizer
Cuisine: Albanian
Keyword: antipaste
Sasia: 2 persona
Kalori: 240kcal

Përbërësit

 • 150 gr miell misri
 • 150 gr gjizë
 • 500 ml qumësht
 • 40 gr gjalpë
 • 2 lugë gjelle vaj ulliri
 • 3-4 thelpinj hudhër
 • pak spec djegës
 • 2 kokrra vezë
 • pak qepë të njoma

Përgatitja

 • Për të përgatitur fërgesë me miell misri, në një enë të vendosur në zjarr hedhim gjalpin, e lemë të shkrijë dhe shtojmë vajin dhe miellin. Miellin e përziejmë shpesh me një lugë druri, sa ai të marri një ngjyrë të artë.
 • Më pas shtojmë gjizën, qumështin, duke e trazuar masën vazhdimisht që të mos bëhet kokrriza.
 • Pasi masa ka marrë valë e lemë të ziejë edhe për 7-8 minuta. Shtojmë hudhrat e shtypura dhe specin pikant sipas dëshirës.
 • Fërgesë me miell misri është gati. Gjatë servirjes në pjatë vendoset veza e zier, pak qepë të njoma të prera hollë.

Lexoni recetat për lakror me miell misri ose si të gatuajmë bukë misri

Ju bëftë mirë!

40 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Sallatë Cezar me pulë

Mënyrat për të përgatitur sallatë cezar janë nga më të larmishmet. Kjo mund të përdoret si meze në dreka dhe darka familjare. Përgatiteni salcën për cesar disa orë më parë kështu shija është akoma më e fortë dhe sallata akoma më e shijshme.

Rrepa turshi

Rrepat turshi kanë një shije majhoshe sepse ëmbëlsia e tyre lidhet bukur me thartësinë e uthullës. Të përgatitura në këtë mënyrë kemi një pjatë të shijshme që shkon shumë me pjatanca djathrash o sallamrash të ndryshëm.

Si të gatuajmë Gaforre

Si të gatuajmë gaforre antipaste me patate. Gaforrja është një thesar për sa u përket vlerave ushqimore. Mishi i gaforres rrit aftësitë e funksionimit të trurit, forcon kockat, është gjithashtu një simulant në qarkullimin e gjakut.

Proshutë dhe pjepër

Proshutë dhe pjepër nuk mund të shikohet si një recetë gatimi sesa një kombinim fantastik. Ëmbëlsia e pjeprit ndërthuret më së miri më shijen e proshutës, një pjatë ideale për ditët e verës.

Patëllxhanë të mbushur

Patëllxhanë të mbushur është një pjatë shumë e përdorur dhe janë shumë mënyra për ta përgatitur. Një ide e mirë edhe për të përdorur perimet e ngelura në shtëpi.