Antipasta (Meze)
1 koment

Qepë të ëmbla

Antipastë - Qepë të ëmbla

Një pjatë e vecantë dhe e thjeshtë në përgatitje. Këto qepë mund ti shërbejmë me bukë të thekur me vaj sipër.

Përbërësit për Qepë të ëmbla


  • 4 kokrra qepë

  • 3 lugë sheqer

  • pak uthull

  • pak kripë


Video Receta

Përgatitja

Pasi kemi qëruar qepët, i ndajmë në mes horizontalisht, i vemë të ziejnë në një tenxhere me avull, i hedhim pak kripë. Pasi janë zier i heqim nga tenxherja. Marrim një tigan dhe hedhim në të sheqerin, e vëmë në zjarr dhe lëmë të shkrihet komplet, hedhim më pas qepët dhe i kthejmë nga të dyja anët që të marrin mirë karamelin. Pastaj i shuajmë me uthull, i lëmë në zjarr derisa lëngu i formuar të trashet. Më pas i heqim qepët dhe i shërbejmë të ngrohta.

Ju bëftë mirë

1 Comment

  1. Pingback: Antipastë mikse | ArtiGatimit.com

Shkruani komentin tuaj - Komente