Si të gatuajmë Gaforre

Si të gatuajmë gaforre antipaste me patate. Gaforrja është një thesar për sa u përket vlerave ushqimore. Mishi i gaforres rrit aftësitë e funksionimit të trurit, forcon kockat, është gjithashtu një stimulant në qarkullimin e gjakut. Gaforret jetojnë në detet e të gjitha kontinenteve por edhe nëpër ujëra të ëmbla, karakterizuar nga një trup qendror me formë të rrumbullakët, ku pjesa më e mirë e mishit është përqendruar tek këmbët e para.

Si të gatuajmë sallatë me gaforre. Kjo është një pjatë shumë e shijshme dhe e freskët.

Si të gatuajmë Gaforre

Prep Time10 minutes
Cook Time10 minutes
Total Time20 minutes
Course: Main Course
Cuisine: Mediterranean
Keyword: peshk
Sasia: 4 persona
Kalori: 100kcal

Përbërësit

 • 1 kg gaforre
 • piper kokërr
 • gjethe dafine
 • 200 gr patate
 • 2 qepë të njoma
 • 1 kokërr domate
 • disa feta limoni
 • 2-3 thelpinj hudhra
 • vaj ulliri
 • kripë

Përgatitja

 • Në fillim pastrojmë e lajmë gaforret. Në një tenxhere me ujë të bollshëm hedhim kripë, gjethe dafine dhe piper kokërr. Hedhim gaforret pasi uji ka filluar të ziej. Gaforret do ti ziejmë në zjarr për gati 10 minuta.
 • Ndërkohë në një enë tjetër vendosim edhe patatet për ti zier. Pasi ziejnë gaforret i nxjerrim nga uji dhe i lemë të ftohen pak. Fillojmë të shkëpusim më radhe këmbët. Heqim pjesën e barkut dhe nxjerrim mishin e bardhë dhe e vendosim mënjanë. Gjithashtu thyejmë edhe këmbët për të nxjerrë palcën.
 • Qërojmë patatet dhe i presim në kubik, domaten në feta dhe qepët të prera sipas dëshirës. I spërkatim me kripë, vaj ulliri dhe copëza hurdhe të bashkuara së bashku e të shoqëruar me limon.
 • Gatimi i gaforres antipaste është gati, shoqëroheni me një gotë vere të bardhë të lehtë.

Ju bëftë mirë nga Artigatimit.com

Receta për peshk në furrë, supë me peshk, oktapod me karkaleca.

70 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Antipastë me bukë të thekur me salca

Kjo antipastë është me të vërtetë shumë e shijshme. Kemi feta buke të thekura me salcë sipër. Salca ngjyrë kafe është një salcë tipike e Toskanës (Itali) që përgatitet me mëlçi pule. Eshtë me të vërtetë një salcë e zgjedhur. Salca me ngjyrë të kuqe është me bazë specka të kuq. KJo është një antipastë shumë e thjeshtë dhe e shpejtë. Salcat mund ti përgatisim një ditë më parë dhe i përdorim kur të na nevojiten. Jam e sigurt që të gjithë do të mbeten të kënaqur nga kjo antipastë e thjeshtë dhe e shijshme.

Sallatë ruse

Sallata ruse është një pjatë e ftohtë, tipike e kuzhinës ruse, e njohur në gjithë botën. është një pjatë shumë e shijshme, me bazë perime të ziera të përziera me majonezë. Ekzistojnë shumë variante të kësaj pjate, ne po japim versionin më të thjeshtë

Kunguj me domate e mocarela

Kjo pjatë e freskët është ideale për një aperitiv me miqtë apo për një antipastë të shijshme. Këto feta kunguj duken si pica të vogla, për vetë faktin që janë me salcë e mocarela sipër. Janë shumë të thjeshta për tu përgatitur, mjafton të pjekësh në zgarë fetat e kungujt e ti hedhësh sipër salcën dhe djathin. Pëlqehen nga e gjithë familja.