Antipaste me patëllxhan

Antipaste me patëllxhan është një pjatë e freskët dhe mund të shijohet në çdo moment. Një ngarkesë ideale me perime qe përgatitet fare shpejtë dhe mund të konsumohet nga vegjetarianët.

Antipaste me patëllxhan

Prep Time10 mins
Cook Time5 mins
Total Time15 mins
Course: Snack
Cuisine: Mediterranean
Keyword: antipaste
Sasia: 4 persona

Përbërësit

 • 2 patëllxhanë
 • 2 kokrra domate
 • djathë dele ose mozarella
 • kripë
 • piper i kuq
 • mrajdanoz
 • rigon
 • hudhra
 • vaj ulliri

Përgatitja

 • Lajmë patëllxhanët dhe i presim rrethore me diametër 1 cm. Patëllxhanët i pjekim në tiganin skarë duke i spërkatur me pak kripë. Më pas patëllxhanët i vendosim në pjatë dhe u hedhim pak vaj ulliri dhe erëza. Më pas patëllxhanët i vendosim në një tavë.
 • Vendosim një fetë patëllxhan, sipër çdo fete patëllxhani vendosim një fetë domate dhe sipër një fetë djathë patëllxhan, domate dhe djathë sipër. Kështu vazhdojmë deri sa të na mbarohen përbërësit.
 • Pjatën e vendosim 2-3 minuta në mikrovalë ose furrë të nxehur sa të shkrijë pak djathi ose mozarella dhe pastaj e heqim. Antipaste me patëllxhan sipër e dekorojmë sipas dëshirës.
 • Antipasta me patëllxhan është gati.

Ju bëftë mirë nga artigatimit.com

Antipaste me patëllxhan | Receta

60 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Recipe Rating
You May Also Like

Proshutë dhe pjepër

Proshutë dhe pjepër nuk mund të shikohet si një recetë gatimi sesa një kombinim fantastik. Ëmbëlsia e pjeprit ndërthuret më së miri më shijen e proshutës, një pjatë ideale për ditët e verës.

Qofte me lulelakër

Qofte me lulelakër është një meze ideale për të pasuruar tavolinën në një aperitiv. Gjithashtu këto qoftë pëlqehen shumë edhe nga fëmijët dhe është një mënyrë e mirë për të ngrenë perime.

Antipastë me bukë të thekur me salca

Kjo antipastë është me të vërtetë shumë e shijshme. Kemi feta buke të thekura me salcë sipër. Salca ngjyrë kafe është një salcë tipike e Toskanës (Itali) që përgatitet me mëlçi pule. Eshtë me të vërtetë një salcë e zgjedhur. Salca me ngjyrë të kuqe është me bazë specka të kuq. KJo është një antipastë shumë e thjeshtë dhe e shpejtë. Salcat mund ti përgatisim një ditë më parë dhe i përdorim kur të na nevojiten. Jam e sigurt që të gjithë do të mbeten të kënaqur nga kjo antipastë e thjeshtë dhe e shijshme.