Proshutë dhe pjepër

Proshutë dhe pjepër nuk mund të shikohet si një recetë gatimi sesa një kombinim fantastik. Ëmbëlsia e pjeprit ndërthuret më së miri më shijen e proshutës, një antipastë ideale për ditët e verës.

Proshutë dhe pjepër

Prep Time10 mins
Total Time10 mins
Course: Appetizer
Cuisine: Italian
Keyword: antipaste
Sasia: 2 persona
Kalori: 160kcal

Përbërësit

  • 100 gr proshutë
  • 300 gr pjepër

Përgatitja

  • Për të përgatitur proshutë dhe pjepër duhet të synoni tek produkte të freskët dhe cilësor. Duke qënë se kjo pjatë ka vetëm këto dy produkte cilësia është parësorë.
  • Presim pjeprin në feta duke i hequr farat. Mund ta shërbejmë në disa mënyra, por ajo më e zakonshmja është të vendoset në pjatë gjithë feta e pjeprit.
  • Proshutën duhet ta kemi prerë hollë dhe duhet të jetë e freskët. Mos përdorni proshutë që është e prerë në pako e gatshme.
  • Vendosim proshutën përbri pjeprit dhe pjata është gati. Sipas dëshirës mund të vendosni edhe mozzarella.

Mund t’ju pëlqejnë recetat për antipastë në formë lule, antipastë me bukë të thekur ose antipastë italiane.

Ju bëftë mirë nga ArtiGatimit.com

54 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Recipe Rating
You May Also Like

Vezë në kulaç

Kjo është një recetë e bukur dhe e shijshme pa diskutim që përgatitet me rastin e Pashkëve dhe jo vetëm. është një tortë e kripur, e mbushur brenda me djathra të ndryshëm e salçiçe. Sipas dëshirës dhe shijeve mund ta mbushim brenda edhe me proshutë, sallam, kunguj të vegjël, etj. Përgatitja nuk është shumë e vështirë, por duhet pak kohë për brumin. Përfundimi i këtij kulaçi ia vlen mundimin e bërë. Të gjithë do të ngelen të kënaqur.

Si të gatuajmë Gaforre

Si të gatuajmë gaforre antipaste me patate. Gaforrja është një thesar për sa u përket vlerave ushqimore. Mishi i gaforres rrit aftësitë e funksionimit të trurit, forcon kockat, është gjithashtu një simulant në qarkullimin e gjakut.