Antipasta (Meze), Garnitura, Receta për Celiac
2 komente

Salca Tzatziki

Përgatitja: 15 min - Sasia: 4

Salca tzatziki është shumë e mirë për të shoqëruar pjatanca me mish e perime. Dhe jo më kot gjen një përdorim të gjerë në përgatitjen e sufllaqeve.

Përbërësit për Salca Tzatziki


 • 2 gota kos grek ( ose salcë kosi)

 • 2 kastravec

 • 2 lugë vaj ulliri

 • 3 thelpinj hudhre

 • 1 lugë kopërr e grirë hollë

 • pak kripë

 • pak piper

 • gjysmë limoni


Përgatitja e Salces

Tzatziki Sauce Recipe - Receta Gatimi - Greke - Sufllaqe - Kebab

Si fillim qërojmë kastravecat. I presim në copa shumë të vogla me thikë. Më pas i hedhim kripë, i përziejmë dhe i vendosim në një kullonjëse. I lemë kështu përreth gjysëm ore, në këtë mënyrë humbin ujin që kanë.

Më pas hedhim kosin në një grirës elektrik, shtojmë me radhë gjithë përbërësit e tjerë, fillojmë me kastravecin e kulluar, vajin e ullirit, lëngun e limonit, thelpinjtë e hudhrës të qëruar, koprrën, pak kripë e pak piper. I grijmë mirë derisa të jenë përzier mirë të gjithë përbërësit.
Salcën e përgatitur e hedhim në një enë qelqi të cilën e mbulojmë me kapak. E lemë në këtë mënyrë përreth një orë përpara se ta shërbejmë.
E servirim salcën tzatziki për të shoqëruar një pjatë me mish në zgarë ose perime.

Ju bëftë mirë!

Tzatziki-Sauce-Recipe-Receta-Gatimi-Greke-Sufllaqe-Kebab-salse-kosi

2 Comments

 1. arben says

  Nuk mund ta quani salce kosi ,si ekemi quajtur gjithmon. Mjaft me kto terma grekofilesh. Ne qofte se jeni Shqiptar mos na vini xakiqe dhe receta te huaja.Nga Shkumbini deri ne Cameri eshte guzhin qe e kan zili.

  • Zoti Arben,
   Ne do ta quajmë si të na vij për mbarë. Nëse është salcë kosi do themi salce kosi, nëse është Tzatziki ashtu do e shkruajmë. Ne do vazhdojmë të vëmë receta shqiptare, greke, italiane, ruse dhe nga mbarë bota. Idealet tuaja i rezervoni për faqet e tjera. Gjithë të mirat!

Shkruani komentin tuaj - Komente