Antipasta (Meze), Receta Vegjetarjane
1 koment

Byrek me angjinare

Kjo recetë është ideale për të shoqëruar një aperitiv me miqtë. Këtë lloj torte të kripur mund ta servirni edhe si antipatë të prerë në copa të vogla në formë katrore.

Përbërësit për Byrek me angjinare


 • 2 petë speciale

 • 1 qepë të kuqe

 • 400 gr angjinare

 • 200 gr djathë të tymosur

 • 60 gr djathë parmixhan të grirë

 • 1 vezë

 • pak kripë

 • pak piper

 • pak vaj ulliri

 • 1 pako shafran pluhur

 • 1 thelpi hudhre


Përgatitja

Si fillim përgatisni petët e byrekut ( mund të përdorni edhe petë të thjeshta, por më i shijshëm bëhet me petët speciale me gjalpë. Kliko këtu për të parë recetën).
Filloni të pastroni mirë angjinaren ( Kliko këtu për të parë se si pastrohen).

Në një tigan me vaj grini qepën, kapardiseni pak e më pas shtoni angjinaret e prera në copa. Bashkoni në të dhe hudhrën, kripë e piper. Trazoheni mirë, mbuloni tiganin me kapak dhe lëreni të piqen me zjarr të ulët. Në një gotë me pak ujë shkrini shafranin, trazoheni dhe shtojeni në tigan. Lëreni tiganin në zjarr derisa të jenë bërë angjinaret.

Më pas shtoni djathin e tymosur të prerë në copa, djathin e grirë dhe vezën e rrahur. Trazoni mirë gjithë përbërësit dhe hidhni masën e përgatitur mbi petë. Mbulojini me petën tjetër sipër. Bëjini disa prerje me thikë petës sipër.

Tavën piqeni në furrë të nxehtë 230°C përreth 40 minuta.
Pasi është pjekur lëreni të ftohet e më pas priheni byrekun në copa dhe shijojeni të ngrohtë.

Ju bëftë mirë!

1 Comment

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Komento nga Facebook!

Shkruani komentin tuaj - Komente