Sallatë ruse

156 Shares
156
0
0
Sallata ruse është një pjatë e ftohtë, tipike e kuzhinës ruse, e njohur në gjithë botën. Eshtë një pjatë shumë e shijshme, me bazë perime të ziera të përziera me majonezë. Ekzistojnë shumë variante të kësaj pjate. Për sallatën ruse ne po japim versionin më të thjeshtë.

Sallatë ruse

Prep Time15 mins
Cook Time10 mins
Total Time25 mins
Course: Appetizer
Cuisine: Global
Keyword: antipaste
Sasia: 4 persona
Kalori: 200kcal

Video

Përbërësit

 • 3 karrota
 • 200 gr bizele
 • 3 patate
 • 50 gr kastraveca turshi
 • 2-3 vezë
 • pak uthull
 • pak kripë
 • vaj ulliri
 • 300 gr majonezë

Përgatitja

 • Pasi i kemi qëruar dhe larë karrotat dhe patatet i presim ne kubik të vegjël. Në një tenxhere me avull vëmë të ziejnë karrotat, patatet dhe bizelet.
 • Pasi janë zier, i lemë të ftohen. Ndërkohë ziejmë edhe vezët dhe i lemë edhe këto të ftohen. Ju këshillojmë që vezët ti nxirrni gjysmë ore përpara se ti zieni dhe në ujë të hidhni pak uthull. Kështu veza do të jetë perfekte për sallatën ruse.
 • Marrim një enë të madhe ku hedhim të gjitha perimet, kastravecët e prerë, vaj ulliri, pak uthull, pak kripë. Më pas bashkojmë majonezën dhe një vezë të prerë në copa të vogla.
 • Sallatën e përgatitur e lëmë në frigorifer për të paktën një orë përpara se ta shërbejmë. Më pas mund ta zbukurojmë edhe me vezët e ziera sipër, të prera në mes.

Receta per Majonez përgatitur në shtëpi

156 Shares
3 comments
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Karrota sallatë

Karrota është shumë e mirë për shëndetin tonë. Ajo është e pasur me vitamina A(Betakarotene), B, C, PP, D e E, me kripëra minerale dhe glukoz. Për këtë motiv këshillohet konsumimi i karrotës sepse mbron organizmin tonë nga shumë sëmundje infektive

Brusketa me salcë Avokado

Brusketa me salcë avokado mund ta konsumojmë si antipasta dhe janë tepër të thjeshta për tu përgatitur. Avokado është një pemë ekzotike dhe një nga ushqimet më të shëndetshme

Pancakes me patate

Patatet gjejnë përdorim të gjerë në tryezat tona. Gjeni shumë receta gatimi me patate ne faqen tonë, sot po shikojmë një version të pancakes me patate skuqur në tigan.