Antipasta (Meze)
Shkruaj një koment

Patëllxhanë të mbushur

Përgatitja: 15 min - Pjekja: 30 min - Sasia: 4 Persona

Patëllxhanë të mbushur është një pjatë shumë e përdorur dhe janë shumë mënyra për ta përgatitur. Një ide e mirë edhe për të përdorur perimet e ngelura në shtëpi.

Përbërësit për Patëllxhanë të mbushur


 • 4 patëllxhanë

 • 50 gr ullinj

 • 4 kokrra domate

 • 100 gr tul buke

 • 1 thelbi hudhër

 • djathë i grirë

 • rigon

 • majdanoz

 • fara pishe

 • vaj ulliri

 • kripë


Përgatitja

Për të përgatitur patëllxhan të mbushur si fillim duhet të pastrojmë perimet dhe patëllxhanët i ndajmë në gjysmë për së gjati. Heqim tulin brenda dhe i bëjmë kubik të vegjël. Presim dhe domatet në copa të vogla. Nëse është e mundur i heqim lëkurën.

Në një enë me vaj ulliri hedhim hudhrën e grirë dhe kaurdisim tulin e patëllxhanëve dhe pak më vonë shtojmë dhe domatet e grira. Grijmë tek mbushja edhe disa kokrra ulliri. I heqim nga zjarri dhe shtojmë erëzat dhe rregullojmë kripën.

Më pas shtojmë tulin e bukës të regjur pak në ujë dhe djathin e grirë. E përziejmë mirë të gjithë masën. Me ndihmën e një luge mbushim më radhë patëllxhanët dhe i vendosim në një tavë. Sipër patëllxhanë të mbushur hedhim disa fara pishe dhe pak vaj ulliri.

Tavën me patëllxhan e pjekimi në furrë për 30 minuta në temperaturën 180°C. Pasi janë pjekur i lemë pak të ftohen dhe i shërbejmë.

Ju bëftë mirë!

Si gjithmonë ju sygjerojmë të lexoni recetat e ngjashme Imam bajalldi, patëllxhan me djathë apo patellxhan turshi.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Komento nga Facebook!

Shkruani komentin tuaj - Komente