Brusketa me salcë Avokado

Brusketa me salcë avokado mund ta konsumojmë si antipasta dhe janë tepër të thjeshta për tu përgatitur. Avokado është një pemë ekzotike dhe një nga ushqimet më të shëndetshme.Vjen nga Amerika e Mesme dhe Amerika Jugore. Mund të konsumohet e njomë, e prerë në feta ose të përgatitet si salcë.

Brusketa me salcë Avokado

Prep Time15 mins
Total Time15 mins
Course: Appetizer
Cuisine: American
Keyword: antipaste
Sasia: 4 persona
Kalori: 220kcal

Përbërësit

 • 1 avokado
 • 1 lime ose limon
 • 2 thelpinj hudhra
 • 1 domate e vogël
 • kripë
 • piper
 • vaj ulliri

Përgatitja

 • Për të përgatitur brukseta me salcë avocado në fillim duhet të thekim bukën. Ideale është të përdorim një bukë të zezë. Mund te lexoni recetën si të përgatisim bukën në shtëpi.
 • Marrim një avokado, e lajmë mirë në mënyrë që të largojmë pesticidet, e presim në mes për ti hequr bërthamën, e qërojmë dhe e presim në feta.
 • Grijmë hudhrën imët dhe hedhim në grirës së bashku me avokadon, , pak lëng limoni të freskët ose lime, piper, vaj ulliri dhe 1 domate të vogël. I grijmë derisa të jetë krijuar salca. Ky proces mund të krijohet edhe duke e shtypur avokado me një pirua.
 • Bukën e thekur e kalojmë sipër me hudhrën e ngelur dhe e lyejmë me salcën e avocados.
 • Për të shoqëruar brusketa me salcë avocado mund të pjekim disa domate të vogla në furrë.

Ju bëftë mirë!

168 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Sallatë Cezar me pulë

Mënyrat për të përgatitur sallatë cezar janë nga më të larmishmet. Kjo mund të përdoret si meze në dreka dhe darka familjare. Përgatiteni salcën për cesar disa orë më parë kështu shija është akoma më e fortë dhe sallata akoma më e shijshme.

Avokado me karkaleca

Një antipastë perfekte për festa është sallata e avokado me karkaleca. Kjo është një recetë gatimi shumë e thjeshtë, e freskët dhe delikate. Nuk kërkon shumë mundim në përgatitje por rezultati përfundimtar është me të vërtetë fantastik.

Antipastë italiane

Kjo pjatancë është një anipastë shumë e thjeshtë për tu përgatitur dhe shumë e mirë në të ngrënë. Jam i sigurt që miqtë tuaj do të ngelen të kënaqur nga një prezantim i tillë.