Djathë me domate e qepë të njoma

Djathi i skuqur me qepë të njoma e domate të freskëta, i shoqëruar me një copë buke të thekur është një antipastë ideale pë të hapur një drekë të shijshme. Kjo pjatë mund të shërbehet edhe si pjatë e dytë për të gjithë vegjetarianët. është një pjatë e thjeshtë që gatuhet në pak minuta.

Djathë me domate e qepë të njoma

Përbërësit

 • 300 gr djathë i bardhë dhie
 • 2 qepë të njoma
 • 1 domate e freskët
 • 3 lugë gjelle me vaj ulliri
 • 1 lugë gjelle rigon
 • 1 thelpi hudhre
 • pak kripë
 • pak piper

Përgatitja

 • Si fillim pastrojmë e lajmë qepët dhe domaten.
 • Hedhim në tigan vajin e ullirit dhe hudhrën e shtypur pak. Kur vaji të nxehet shtojmë qepët e prera hollë. I kavërdisim pak.
 • Ndërkohë presim domaten në copa të vogla duke i hequr farat e brendshme. Shtojmë domaten në tigan. Hedhim dhe pak kripë e piper. I lemë për pesë minuta të kavërdisen mirë e më pas shtojmë copën e djathit. Shtojmë edhe rigonin. E kthejmë djathin nga ana tjetër në mënyrë që të skuqet nga të dyja anët. Fikim zjarrin dhe mbulojmë tiganin me kapak. E lemë kështu për disa minuta.
 • Më pas vendosim djathin në pjata dhe e servirim të ngrohtë të shoqëruar me copa buke të thekur.

Notes

Përgatitja

Ju bëftë mirë!

receta-gatimi-antipaste-dasme-djath-gatime-shpejt-si-te-gatuaj-pjata

receta-gatimi-antipaste-dasme-djath-gatime-shpejt-si-te

0 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Kunguj të rrumbullakët të mbushur me oriz dhe gorgonzola

Kungujt kanë vitaminë A dhe C dhe kanë pak kalori, rreth 95% e tyre është ujë. Ekzistojnë disa lloje kungujsh. Për këtë recetë kemi zgjedhur kungujt e rrumbullakët pasi janë më të përshtatshëm për mbushje. Mund ti mbushim në mënyra të ndryshme. Ne po japim një variant me oriz dhe djathë gorgonzola. Ky lloj djathi është tipik i Italisë (zona e Lombardisë dhe Piemonte). Gorgonzola është një djath i butë, kremoz që prodhohet me qumësht lope. Ka një shije të veçantë dhe të fortë. Në këtë recetë ky djath bashkohet me orizin që i jep një shije të veçantë.