Gatime Unike, Receta Vegjetarjane
Shkruaj një koment

Fërgesë me speca të pjekura

Përgatitja: 20 min - Pjekja: 10 min - Sasia: 4 Persona

Specat janë përbërës të domosdoshëm të menysë vegjetarianë. Për këtë arsye kemi zgjedhur recetën fërgesë me specka. Për ruajtjen e përbërësve të rëndësishëm specat janë më mirë të freskëta por dhe receta që ne do të përgatitim specat i ruajnë vlerat ushqimore.

Përbërësit për Fërgesë me speca të pjekura


  • 1 kg speca (ngjyra të ndryshme)

  • 300 gram gjizë

  • 4-5 thelpinj hudhra

  • 1 spec i kuq djegës

  • vaj ulliri

  • pak kripë

  • piper

  • majdanoz


Përgatitja

Pasi i lajmë specat, i fshijmë dhe i pjekim mbi pllakën e sobës ose mbi skare. Pasi piqen i vendosim menjëherë në një enë me kapak. Në ketë mënyre mund të heqim cipën me lehtësi. I lemë të ftohen dhe u heqim cipën dhe farat.

Më pas i presim rripa – rripa, i hedhim në një enë duke i spërkatur me kripë dhe i trazojmë.
Në një enë tjetër hedhim gjizën, shtojmë piperin, majdanoz, hudhrat e grira, vaj ulliri, specin e kuq dhe e trazojmë që masa të bëhet e njëtrajtësheme.

Masën e gjizës e shtojmë tek specat duke i bashkuar të gjithë përbërësit.
Masën e bashkuar e ndajmë në katër kupa balte dhe i pjekim në furrë të nxehur për 10 minuta në temperaturën 200 gradë.

Ju bëftë mirë nga ArtiGatimit!

fergese speca - tave balte

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Komento nga Facebook!

Shkruani komentin tuaj - Komente