Speca të mbushura me gjize në furrë

Speca te mbushura me gjize është një recete klasike e verës. E shpejte për t’u përgatitur dhe shumë e shijshme pasi specat në furrë ruajnë te gjitha vlerat ushqimore.

Speca të mbushura me gjize në furrë

Prep Time10 minutes
Cook Time20 minutes
Total Time30 minutes
Course: Salad
Cuisine: Albanian
Keyword: healthy
Sasia: 4 persona
Kalori: 140kcal

Përbërësit

 • 500 gr speca të kuq
 • 2 speca jeshil
 • 200 gr gjizë
 • 1 domate
 • 1 qepë
 • hudhra
 • piper
 • pak galetë bukë e tharë e grirë imët
 • vaj ulliri
 • majdanoz

Përgatitja

 • Për recetën speca të mbushura me gjize kemi zgjedhur të përdorim speca të kuq biologjik. Si fillim lajmë specat, i thajmë dhe heqim bishtin dhe farat. I vendosim mënjane dhe fillojmë të përgatisim mbushjen.
 • Në një enë hedhim gjizën, domaten e prerë në kubik të vegjël, hudhrat e grira imët, pak galete, pak piper, vaj ulliri dhe i trazojmë.
 • Me masën e përgatitur mbushim specat dhe i vendosim në tavë. Sipër specave të mbushur do të hedhim qepën dhe specat jeshil të prerë në kubik. Tavën e spërkatim me vaj duke shtuar dhe gjysmë gote ujë.
 • Tavën me speca të mbushura me gjize e pjekim në furrë të para ngrohur në 180°C për 20 minuta.
 • Receta është gati, spërkatim sipër pak majdanoz të freskët dhe e shërbejmë.

Ju bëftë mirë!

1K Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Purè patate

Pureja e patates është një pjatë e shijshme si për fëmijët dhe për të rriturit. Kjo recetë që ne japim është shumë e thjeshtë dhe e shpejtë. Zakonisht për të bërë purenë, patatet zihen më parë me gjithë lëkurë, më pas qërohen dhe kalohen në makinerinë e duhur për të bërë purenë, e pas kësaj zihen me qumësht. Por jo të gjithë mund ta kenë këtë makineri, e për të shkurtuar edhe kohën e përgatitjes kemi menduar të propozojmë recetën e mëposhtëme.

Sallatë me rrepa të kuq e mollë

Panxhari sheqerit ka shumë kalori pasi është shumë i pasur me karbohidrate. është shumë i mirë për shëndetin tonë sepse ka një efekt terapeutik. Në vendin tonë, për fat të keq, kjo lloj perime nuk gjen një përdorim të gjerë. Këshillohet përdorimi i panxharsheqerit pasi shkenca ka vërtetuar se në ato vende ku konsumimi i tij është më i lartë, është më i ulët zhvillimi i sëmundjeve të këqija në zorrë. Kjo recetë që ne propozojmë është një sallatë e freskët, e shpejtë që mund të shoqërojë pjata të dyta.