Garnitura, Receta për Fëmijë, Receta Vegjetarjane
1 koment

Purè patate

Pureja e patates është një pjatë e shijshme si për fëmijët dhe për të rriturit. Kjo recetë që ne japim është shumë e thjeshtë dhe e shpejtë. Zakonisht për të bërë purenë, patatet zihen më parë me gjithë lëkurë, më pas qërohen dhe kalohen në makinerinë e duhur për të bërë purenë, e pas kësaj zihen me qumësht. Por jo të gjithë mund ta kenë këtë makineri, e për të shkurtuar edhe kohën e përgatitjes kemi menduar të propozojmë recetën e mëposhtëme.


Përbërësit për Purè patate


  • 5-6 patate

  • 1 gotë qumësht

  • pak kripë

  • pak gjalpë

  • pak arrë moskat


Përgatitja

Qërojmë patatet dhe i lajmë. Fillojmë ti presim në copa të vogla. I hedhim patatet e grira në një tenxhere dhe i mbulojmë me ujë. I vendosim të ziejnë me zjarr të ulët dhe i mbulojmë me kapak. Pasi janë zier patatet, fillojmë i shtypim me anë të një luge. Në këtë pikë shtojmë qumështin, kripë, arrë moskat dhe pak gjalpë.

Fillojmë ti trazojmë mirë me anë të një fruste. Vazhdojmë ti përziejmë mirë e me kujdes derisa të arrijmë një masë si krem. Pureja është gati për tu shërbyer. E hedhim në pjata dhe e shërbjemë të ngrohtë. Sipas dëshirës mund ti shtojmë edhe pak djathë të grirë. Pureja është një garniturë e mirë për pjata me mish e peshk.

Ju bëftë mirë

1 Comment

  1. arta says

    une ziej nje kofshe pule dhe me pas e ndaj ne copa te vogla.e skuq pak ne tigan me gjalp dhe kerpurdha.me pas i hedh ne pure.perdor pure te gatshme dhe e hedh qe ne fillim ne menyr qe te marr nje val me to.jua keshilloj sepse del shume e shijshme dhe mund ta perdorni dhe pa garnitur.dhe me pak djathe te grire siper

Shkruani komentin tuaj - Komente