Qofte me karota – Recetë e shpejtë

211 Shares
211
0
0
Qofte me karota është një recetë për garniture e thjeshte për tu përgatitur dhe shumë e shijshme. Këto qofte të shëndetshme përshtaten shumë mire më çdo lloj ushqimi qoftë drekë apo darkë.

Qofte me karota – Recetë e shpejtë

Prep Time20 mins
Cook Time5 mins
Total Time25 mins
Course: Appetizer
Cuisine: Albanian
Keyword: antipaste
Sasia: 4 pesona
Kalori: 130kcal

Përbërësit

 • 250 gr karota
 • 2 qepë të njoma
 • 2 thelpinjë hudhër
 • 1 kokërr vezë
 • 10 ml qumësht
 • 100 gr miell
 • nenexhik
 • majdanoz
 • kripë
 • vaj ulliri

Përgatitja

 • Fillojmë duke pastruar karotat, i lajmë mire dhe i qërojmë. Me pas karotat i grijmë hollë në rende dhe hedhim në një enë. Pastrojmë qepët dhe i presim shumë hollë me anë të një thike. Bashkojmë edhe qepët së bashku me karotat.
 • Grijmë hudhrat ose i shtypim dhe së bashku me vezën, qumështin, miellin i hedhim tek ena me karota. Hedhim edhe kripën gjithashtu erëzat e grira imët.
 • Të gjithë përbërësit i përziejmë mirë sa të bëhet një masë e qëndrueshme. Masën e krijuar për qofte me karota e lemë te pushoj për disa minuta.
 • Më pas i marrim me dorë ose me lugë dhe i japim formën te rrumbullaket. I shtypin në dy skajet dhe i skuqim në një tigan te nxehte ku kemi hedhur vaj ulliri.
 • Qofte me karota janë gati, i shëerbejmë sipas dëshirës.

Ju bëftë mirë nga Artigatimit.com

Lexoni si te gatuaj kek me arra

Receta per qofte bollgur

211 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Sallatë lakre super e shëndetshme

Lakra e bardhë është me vlera të larta ushqimore. Kjo recetë e thjeshtë sallatë lakre duke i shtuar asortimente të tjerë bëhet akoma më e mirë. Po japim recetën e përgatitjes së sallatës sipas një mënyre të thjeshtë e shpejtë.

Sallatë greke

Ka shumë versione për të përgatitur sallatë greke. Ajo mund të përgatitet me mish pule, me qiqra apo edhe me kos të bardhë. Ju këshillojmë ta provoni edhe me karkaleca deti.

Kunguj me domate e mocarela

Kjo pjatë e freskët është ideale për një aperitiv me miqtë apo për një antipastë të shijshme. Këto feta kunguj duken si pica të vogla, për vetë faktin që janë me salcë e mocarela sipër. Janë shumë të thjeshta për tu përgatitur, mjafton të pjekësh në zgarë fetat e kungujt e ti hedhësh sipër salcën dhe djathin. Pëlqehen nga e gjithë familja.

Sallatë e zier me gjethe rrepash

Gjethja e panxharsheqerit është shumë e mirë, dhe ngjason me spinaqin. Mund ta gatuajmë të zier në ujë ose në avull, me vaj sipër dhe kështu shoqëron pjatanca të ndryshme mishi ose peshku. Në këtë recetë, ne e sjellim në një variant si sallatë që mund ta hamë si meze për të hapur oreksin ose thjesht mund të shoqërojmë një pjatë mishi.

Purè patate

Pureja e patates është një pjatë e shijshme si për fëmijët dhe për të rriturit. Kjo recetë që ne japim është shumë e thjeshtë dhe e shpejtë. Zakonisht për të bërë purenë, patatet zihen më parë me gjithë lëkurë, më pas qërohen dhe kalohen në makinerinë e duhur për të bërë purenë, e pas kësaj zihen me qumësht. Por jo të gjithë mund ta kenë këtë makineri, e për të shkurtuar edhe kohën e përgatitjes kemi menduar të propozojmë recetën e mëposhtëme.