Lulelakër e skuqur me vezë

Lulelakra është shumë e pasur me substanca të dobishme për shëndetin tonë. Në fakt nuk duhet të mungojë në tryezat tona. Kjo zarzavate është tipike e stinës së dimrit, e gjejmë deri në fillim të pranverës. Me lulelakrën mund të bëjmë disa receta si pjata të para apo garnitura për të shoqëruar pjata me mish a peshk. Ne kemi sjellë një recetë të thjeshtë e të shpejtë.

Lulelakër e skuqur me vezë

Përbërësit

  • 1 kg lulelakër e bardhë
  • 3-4 vezë
  • 2-3 lugë djathë të grirë
  • pak kripë
  • pak piper
  • pak vaj

Përgatitja

  • Marrim lulelakrën dhe e pastrojmë nga gjethet, e kalojmë në ujë të rrjedhshëm. Më pas e ndajmë në tufa dhe e vendosim të ziejë në një tenxhere me avull ose në një tenxhere me ujë me kripë. I lemë të ziejnë përreth 15 minuta. Në një pjatë rrahim vezët, i hedhim pak djathë të grirë e piper dhe i përziejmë mirë.
  • Pasi lulelakra është zier, e marrim dhe degët e saj i kalojmë në vezë dhe më pas i skuqim në tigan me vaj të nxehtë.
  • Këtë pjatë mund ta servirim si garniturë për një pjatë mishi të pjekur. Sipas dëshirës, mund ti shtojmë pak lëng limoni sipër lulelakrës së skuqur.

0 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Sallatë me domate

Në këtë stinë gjejmë domate shumë të shijshme dhe ku ka më mirë në ditë të nxehta se sa një sallatë e freskët. Në këtë stinë gjejmë domate shumë të shijshme dhe ku ka më mirë në ditë të nxehta se sa një sallatë e freskët.

Perime në Avull

Perimet bëjnë shumë mirë për shëndetin tonë, sepse përmbajnë vitamina nga më të ndryshmet. Duhet ti konsumojmë sa më shumë gjatë vakteve. Perimet, në çfarë do lloj mënyre i gatuajmë, nuk duhen të jenë shumë të ziera sepse humbasin të gjitha vlerat ushqyese. Zierja në tenxhere me avull është mënyra më e mirë e më e shëndetshme për të gatuar perimet dhe jo vetëm. Në këtë mënyrë perimet nuk janë në kontakt me ujin dhe ruajnë të gjitha vlerat ushqyese.