Sallatë gruri

Sallata e grurit është një pjatë e freskët, ideale për stinën e verës. është një pjatë e ftohtë të cilën mund ta përgatisim edhe disa orë përpara se ta shërbejmë. Në këtë recetë ne kemi zgjedhur të përziejmë grurin me djathë, domate të freskëta e ullinj, por secili nga ju mund ta përziejë me gjithçka që dëshiron, sipas dëshirës e fantazisë suaj.

Sallatë gruri

Përbërësit

 • Përbërësit për 4-5 persona

 • 400 gr grurë
 • 250 gr domate
 • 150 gr djathë mocarela
 • 150 gr djathë të tymosur
 • 80 gr ullinj të zinj
 • disa gjethe borzilok i freskët
 • pak vaj ulliri
 • pak kripë
 • pak piper
 • 1 lugë kafeje lëng limoni

Përgatitja

 • Grurin, pasi e keni pastruar e larë mirë, vendoseni në një tenxhere me ujë të ziejë.
 • Kur gruri të jetë zier, kullojeni dhe lëreni të ftohet.
 • Më pas hidheni në një enë qelqi dhe shtojini kripë.
 • Ndani në copa të vogla në formë kubi domatet e djathin. I bashkoni bashkë me grurin. Bashkoni në të edhe ullinjtë, gjethet e borzilokut dhe lëngun e limonit. Trazojini mirë me kujdes. Më pas shtoni vaj ulliri. Përziejeni me kujdes.
 • Hidhni sallatën e përgatitur në pjata dhe në momentin e servirjes shtojini sipër pak piper.

Notes

Përgatitja

Ju bëftë mirë!

87 Shares
4 comments
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Recipe Rating
You May Also Like

Byrek i mbushur në formë lule

Receta e këtij byreku na ka ardhur nga një lexuese e rregullt e faqes tonë, Edona të cilën e falenderojmë. është me të vërtetë një byrek jo vetëm i shijshëm por edhe i bukur në pamje. Mund ta shërbejmë mbasdite për fëmijët ose për një aperitiv me miqtë. Jam e sigurt që të gjithë do të ngelen të kënaqur nga ky byrek. Në këtë rast ne e kemi mbushur me djathë e gjizë, por gjithsecili mund ta mbush sipas dëshirës e fantazisë.

Supë Gruri

Supa e grurit është një pjatë e shijshme që mund ta shijojmë gjatë stinës së ftohtë. Gruri është i pasur me shumë vlera ushqyese si vitamina, kripëra minerale e fibre. Kjo është një pjatë e shëndetshme dhe e shijshme

Angjinare në tigan

Angjinarja e stufuar në tigan është një pjatë shumë e shijshme dhe shumë e thjeshtë në përgatitje. Kjo pjatë mund të jetë një garniturë e mirë për pjata me mish ose peshk. Por mund të jetë edhe një pjatë e dytë për vegjetarianët sepse angjinarja ka shumë veti ushqimore.