Kunguj me domate e mocarela

125 Shares
125
0
0
Kjo pjatë e freskët është ideale për një aperitiv me miqtë apo për një antipastë të shijshme. Këto feta kunguj me domate duken si pica të vogla, për vetë faktin që janë me salcë e mocarela sipër. Janë shumë të thjeshta për tu përgatitur, mjafton të pjekësh në zgarë fetat e kungujt e ti hedhësh sipër salcën dhe djathin. Pëlqehen nga e gjithë familja.

Kunguj me domate e mocarela

Përbërësit

 • 3 kunguj të rrumbullakët
 • 200 gr djathë mocarela
 • 100 gr salcë domate për pica
 • pak kripë
 • pak piper
 • pak rigon
 • disa gjethe borzilok i freskët
 • pak vaj ulliri

Përgatitja

 • Pasi i kemi pastruar e larë mirë kungujt, i presim në feta me trashësi rreth 3-4 cm.
 • I pjekim në zgarë kungujt e prerë. Më pas, pasi janë pjekur të gjithë, i vendosim me kujdes në një tepsi me letër furri poshtë.
 • Sipër fetave vendosim nga një lugë salcë, kripë, piper, rigon e vaj ulliri. Vendosim tepsinë në furrë 220°C përreth 5-10 minuta.
 • Ndërkohë presim djathin mocarela në copa kubike të vogla. Më pas nxjerrim tepsinë nga furri dhe vendosim mbi fetat e kungullit copa mocarela dhe borzilok. Vendosim përsëri tepsinë në furrë për disa minuta derisa të jetë shkrirë mocarela. Fetat e kungullit janë gati për tu shërbyer.
 • I vendosim në një pjatë dhe mund ti servirim si të ngrohta ashtu dhe të ftohta për një aperitiv me miqtë.

Notes

Përgatitja

Ju bëftë mirë

125 Shares
8 comments
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Receta Tarator me kastravecë

Tarator mund të përdoret si salcë por edhe për të shoqëruar pjata të ndryshme me mish apo perime. Një recetë shumë thjeshtë dhe e shpejtë në përgatitje.

Vezë në kulaç

Kjo është një recetë e bukur dhe e shijshme pa diskutim që përgatitet me rastin e Pashkëve dhe jo vetëm. është një tortë e kripur, e mbushur brenda me djathra të ndryshëm e salçiçe. Sipas dëshirës dhe shijeve mund ta mbushim brenda edhe me proshutë, sallam, kunguj të vegjël, etj. Përgatitja nuk është shumë e vështirë, por duhet pak kohë për brumin. Përfundimi i këtij kulaçi ia vlen mundimin e bërë. Të gjithë do të ngelen të kënaqur.