Oriz me kërpudha

Orizi me kërpudha (rizoto me kerpudha) është një pjatë shumë e mirë dhe e përshtatshme për të gjithë, sidomos për ata persona që kanë probleme të tolerancës ushqimore siç janë personat çeliak të cilët alergjia kryesore u vjen nga mielli i grurit. Kjo pjatë rizoto me kerpudha është e shpejtë, e thjeshtë e me një rezultat vërtet të kënaqshëm.

Oriz me kërpudha

Prep Time20 minutes
Cook Time20 minutes
Total Time40 minutes
Course: Main Course
Cuisine: Italian
Keyword: oriz
Sasia: 4 persona
Kalori: 190kcal

Përbërësit

 • 300 gr oriz
 • 300 gr kërpudha
 • 1 kokerr qepë e bardhë
 • 50 gr gjalpë
 • 600 ml lëng perimesh
 • 60 gr djathë parmixhan i grirë
 • 80 ml verë të bardhë
 • 10 gr kripë
 • 5 gr piper
 • 5 gr majdanoz

Përgatitja

 • Orizi me kërpudha duhet të prgatitet me shumë qetësi dhe zjarë të ulët. Si fillim qërojmë qepën dhe e presim hollë. Në një tenxhere hedhim 40 gr gjalpë dhe shtojmë qepën e grirë dhe kërpudhat e prera në feta. I kapërdimë për disa minuta e më pas shtojmë orizin.
 • E trazojmë mirë dhe e lemë të skuqet pak. E shuajmë me verë të bardhë dhe pasi vera ka avulluar alkoolin shtojmë lëngun e perimeve pjesë pjesë.
 • Shtojmë pak kripë dhe e trazojmë. Ulim zjarrin, e mbulojmë me kapak tenxheren dhe e lemë të ziejë përreth 20 minuta.
 • Më pas heqim tenxheren nga zjarri dhe i shtojmë gjalpin e mbetur dhe djathin parmixhan. Orizi me kërpudha është gati. E trazojmë me kujdes e më pas e hedhim në pjata.
 • E shërbejmë rizoto me kerpudha të ngrohtë duke i hedhur sipër piper e majdanoz të grirë.

Lexoni recetën për Oriz me perime ose Oriz i kuq me karkaleca.

Ju bëftë mirë nga ArtiGatimit!

0 Shares
5 comments
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Oriz i kuq me karkaleca deti

Sot vendosëm të propozojmë një recetë të lehtë në kalori, oriz i kuq me karkaleca deti. Orizi i kuq ka një shije te veçante, disi të ëmbël dhe mban pak aromë lajthi, përmban shumë proteina, hekur dhe është i pasur me fibra.

Tavë me bathë e kumbulla

Batha, kjo bimë bishtajore është e përbërë pothuajse e gjitha nga ujë dhe në pjesë të vogla nga karbohidrate, proteina e fibra. është e pasur me kripëra minerale e vitamine të grupit B. Midis të gjitha bishtajoreve të tjera, bathët janë të vetmet që kanë më pak kalori. Receta që ne sjellim është e thjeshtë dhe me një shije të veçantë sepse është ndërthur ëmbëlsia e kokrrave të bathës së freskët me thartësinë e kumbullës.

Krepa me perime

Këto krepa me perime janë vërtet te veçante, si nga mënyra e përgatitjes por edhe nga përbërësit. Ideal për të provuar diçka ndryshe, gjithashtu ne faqen tonë mund të gjeni recetën për krepa baze dhe krepa me Nutella.

Byrek i mbushur në formë lule

Receta e këtij byreku na ka ardhur nga një lexuese e rregullt e faqes tonë, Edona të cilën e falenderojmë. është me të vërtetë një byrek jo vetëm i shijshëm por edhe i bukur në pamje. Mund ta shërbejmë mbasdite për fëmijët ose për një aperitiv me miqtë. Jam e sigurt që të gjithë do të ngelen të kënaqur nga ky byrek. Në këtë rast ne e kemi mbushur me djathë e gjizë, por gjithsecili mund ta mbush sipas dëshirës e fantazisë.