Receta me Oriz
Shkruaj një koment

Oriz me perime

Përgatitja: 10 min - Pjekja: 20 min - Sasia: 4 Persona

Oriz me perime ka variante të ndryshme për tu përgatitur. Po japim një recetë të thjeshtë por veçantia në këtë rast është tek orizi cilësor Olim.

Përbërësit për Oriz me perime


  • 400 gr oriz Olim

  • 850 ml lëng mishi ose ujë

  • 2 qepë të njoma

  • 1 karotë

  • 1 kungull

  • 1 spec

  • vaj ulliri

  • majdanoz

  • kripë

  • piper

Përgatitja e orizit

Lajmë perimet dhe i presim në kubik të vegjël. Perimet e prera i hedhim në enën me vaj ulliri dhe i kaurdisim në zjarr të ngadalshëm. I hedhim pak kripë dhe piper. Perimet i përziejmë shpesh me anë të një luge, gati 5-6 minuta dhe më pas shtojmë orizin Olim të larë.

Pasi i kaurdisim së bashku edhe 5-6 minuta të tjera shtojmë ujin e nxehtë ose lëng mishi. Enës i vendosim kapakun dhe e lemë të ziejë po në zjarr shumë të ngadalshëm derisa orizi te thithi te gjithë ujin. E fikim zjarrin dhe enën e lemë ashtu të mbuluar. Oriz me perime është gati.

Receta të tjera që mund të përgatisni me oriz Olim tavë orizi me presh, oriz me shprag ose oriz me pulë.

Ju bëftë mirë!

Artikull i Sponsorizuar

Shkruani komentin tuaj - Komente