Receta me Oriz, Receta Vegjetarjane
Shkruaj një koment

Tavë me oriz dhe presh

Përgatitja: 10 min - Pjekja: 30 min - Sasia: 4

Në vendin tonë janë të shumëllojshme gatimet me presh, sidomos në zonën e Myzeqesë kanë qenë ushqimi bazë për stinën e dimrit. Ne do japim një nga recetat që përdoret në këtë zonë,tavë ne oriz dhe presh, që është e shijshme, e shpejtë dhe ka një kosto të ulët.

Preshi e ka prejardhjen kryesisht nga Azia. Por prej shumë kohësh është kultivuar edhe në vendin tonë, sidomos ne zonën e Myzeqesë.
Preshi i freskët përmban proteina, lëndë të thatë, yndyra, karbohidrate, kripëra minerale.
Lëndët kryesore minerale të preshit janë: kalçium, kalium, natrium, magnez, hekur, fosfor, squfur i cili i jep aromën dhe shijen karakteristike gatimeve me presh.
Gatimet me presh duhet të përdoren nga të gjitha moshat, pasi ndikon shumë në mjekimin e disa sëmundjeve të sistemit nervor qendror.
Ndihmon në kurimin e arteroisklerozës dhe në gjithë moshën e tretë, në dobësi dhe në lodhje fizike e psikie, në intrlektualët me jetë sedentare.

Përbërësit për Tavë me oriz dhe presh


  • 1 kg presh

  • 100 gr oriz

  • 200 ml ujë

  • vaj ulliri

  • 50 gr salcë domate

  • piper i kuq

  • mëndrëz

  • kripë


Përgatitja për tavë ne oriz dhe presh

I lajmë mirë preshat me ujë të rrjedhshëm. Duhet t’i kontrollojmë mirë nga fundi sepse mund të mbajnë papastërti.
Preshat e lara presim me thikë në formë cilindri rreth 2 cm gjatësi.
Pasi i kemi përfunduar së preri i vendosim në një tavë të lyer me vaj ulliri. Sipër hedhim vajin dhe kripën.
I vendosim në furrë të nxehur më parë për gati 10 minuta. Tava ne oriz dhe presh mund të piqet edhe në çerep.

Ndërkohë sa të bëhen preshat, hedhim masën e ujit në një tenxhere duke e lënë në zjarr deri sa të vlojë.
Hedhim salcën dhe erëzat në ujin e vluar. Nxjerrim tavën nga furra, hedhim masën e orizit me dorë duke e hapur në gjithë sipërfaqen e tavës. Sipër hedhim ujin e vluar. E futim në furrën e nxehur në temperaturën 200 gradë C.

E lemë në furrë deri sa orizi të thithi të gjithë ujin. Pasi e shikojmë që orizi e ka thithur ujin, e fikim furrën dhe e lemë edhe 15 minuta të tjera.
Kjo recetë shërbehet e ngrohtë.

Ju bëftë mirë nga Artigatimit!

Shkruani komentin tuaj - Komente