Karrota sallatë

Karrota sallatë është shumë e mirë për shëndetin tonë. Ajo është e pasur me vitamina A(Betakarotene), B, C, PP, D e E, me kripëra minerale dhe glukoze. Për këtë motiv këshillohet konsumimi i karotës sepse mbron organizmin tonë nga shumë sëmundje infektive.

Karrota sallatë

Përbërësit

  • 4-5 karrota
  • pak majdanoz
  • pak kripë
  • 2 thelpinj hudhra
  • pak vaj
  • pak uthull

Përgatitja

  • Pasi i kemi qëruar karrotat, i vëmë të ziejë në një tenxhere me avull.
  • Kur të jenë zier, i lëmë të ftohen dhe i presim në copa të vogla. Më pas i hedhim sipër majdanozin dhe hudhrën e grirë hollë, kripë, vaj e uthull.
  • I trazojmë mirë dhe i lëmë përreth 30 minuta përpara se ti servirim.

Ju bëftë mirë

46 Shares
6 comments
  1. sallata me karrota me pelqen shume dhe nuk e kam provuar ne kete menyre.do ta provoj dhe ju falenderoj per recetat qe jepni.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Recipe Rating
You May Also Like

Avokado me karkaleca

Një antipastë perfekte për festa është sallata e avokado me karkaleca. Kjo është një recetë gatimi shumë e thjeshtë, e freskët dhe delikate. Nuk kërkon shumë mundim në përgatitje por rezultati përfundimtar është me të vërtetë fantastik.

Kunguj me domate e mocarela

Kjo pjatë e freskët është ideale për një aperitiv me miqtë apo për një antipastë të shijshme. Këto feta kunguj duken si pica të vogla, për vetë faktin që janë me salcë e mocarela sipër. Janë shumë të thjeshta për tu përgatitur, mjafton të pjekësh në zgarë fetat e kungujt e ti hedhësh sipër salcën dhe djathin. Pëlqehen nga e gjithë familja.

Speca gogozhare

Speca gogozhare janë shoqërueset e shumë pjatave në stinën e dimrit. Kjo recete është shume e thjeshte për tu përgatitur dhe specave mund ti konservojmë shijen dhe vlerat për një kohe të gjatë. Për të përgatitur gogozhare preferohet speci me shume tul kurse ngjyra sipas preferencës.