Receta me Oriz
Shkruaj një koment

Pulë me oriz në tavë

Përgatitja: 30 min - Pjekja: 40 min - Sasia: 5 Persona

Gatimet me mish pule janë të shumëllojshme. Pulë me oriz në tavë është një recetë e shijshme dhe ruan gjithë vlerat ushqimore. Përgatiteni kur të keni të ftuar, do të ngelen të kënaqur.

Përbërësit për Pulë me oriz në tavë


 • 1 pulë

 • 2 kokërr qepë

 • 700 gr oriz

 • 1.2 L ujë

 • 1 speck e kuqe

 • 1 speck jeshile

 • 2 domate

 • vaj ulliri

 • kripë

 • majdanoz

 • spec


Përgatitja

Pasi kem larë pulën e presim në thela dhe e kriposim. E spërkatim edhe pak me vaj ulliri ose me gjalpë, sipas dëshirës. Pulën e vendosim në një tavë të lyer me pak vaj ulliri.

Më pas e futim në furrë të nxehur në temperaturën 220 gradë.


Ndërkohë qepën e grirë hollë së bashku me specat i kaurdisim në një tigan me vaj ulliri.
Sapo qepa të marri zverdhje, i hedhim domatet e grira në formë kubike ose tre-katër lugë salcë domate.
Pasi e shikojmë që masa në tigan po mpikset, shtojmë ujin e nxehtë.
Kur pula në furrë ka marrë një skuqje të lehtë, hedhim në të salcën me ujin.


E rregullojmë me kripë, piper, majdanoz dhe sipër hedhim orizin.

E futim në furrë dhe pasi e shikojmë që orizi në tavë ka filluar të ziejë, ulim temperaturën në 150 gradë C.
Kur shikojmë që orizi e ka thithur të gjithë ujin, e fikim sobën dhe e lemë tavën në furrë për 15 minuta që orizi të bëhet i shkrifët.
Pulë me oriz në tavë rekomandohet të serviret e ngrohtë.

Ju bëftë mirë nga Artigatimit.com

pulë me oriz ne tave

Ju rekomandojme:
Tave oriz e presh
Tave me mish bibe
Pule me speca

Shkruani komentin tuaj - Komente