Gatime Unike, Receta me Oriz
Shkruaj një koment

Si te përgatisim domate dhe speca të mbushura

Përgatitja: 20 min - Pjekja: 30 min - Sasia: 4 Persona

Recetat e përgatitjeve të perimeve janë të ndryshme, por sot kemi zgjedhur si te përgatisim domate dhe speca të mbushura. Sidomos tani në periudhën e verës kjo recetë mund të shërbehet edhe si një pjatë e ftohtë.

Përbërësit për Si te përgatisim domate dhe speca të mbushura


 • 6 domate të pjekura

 • 8 speca

 • 300 gr oriz

 • 600 ml ujë

 • 100 gr mish i grirë

 • 2 qepë

 • 2 thelpinj hudhre

 • kopër

 • majdanoz

 • kripë

 • piper

 • vaj ulliri


Përgatitja për domate dhe speca të mbushura

Domatet duhen të jenë të pjekura mirë dhe specat me tul ose te llojit katrore.
Domatet dhe specat i lajmë ne ujë të rrjedhshëm dhe i fshijmë. U presim grykën në formë rrethore domateve dhe specave të cilat do i përdorim më vonë si kapak.
Specave i pastrojmë nga farat. Domatet i gërryejmë nga brenda me majë të thikës duke hequr pjesën e mesit të tulit.
I radhitim domatet dhe specat në një tavë të lyer me vaj ulliri.

Në një tigan kaurdisim qepën e grirë hollë, dy speca të kuqe të prera në formë rrethore dhe mishin e grirë. I lemë për pak kohë duke i kaurdisur. Hedhim pjesën e tulit të domateve që hoqëm dhe dy domate të grira kubik. I kaurdisim së bashku për disa minuta.

Më pas në tigan shtojmë edhe orizin dhe e rregullojmë me kripë, piper, erëza dhe e trazojmë dhe heqim tiganin nga zjarri.
I mbushim përgjysmë domatet dhe specat me mbushjen e përgatitur.
Pjesën tjetër të mbushjes e hapim në tavë. Me kapakët që hoqëm më lartë, mbulojmë domatet dhe specat.
Nxehim masën e ujit në tigan dhe e hedhim sipër tavës.

Tavën e futim në furrë të nxehur në temperaturën 200 gradë dhe e lemë të piqet për 30 minuta.
Fikim sobën dhe e lemë tavën me domate dhe speca të mbushura në furrë edhe për dhjetë minuta të tjera.
Tava me me domate dhe speca të mbushura është gati për tu servirur.

Ju bëftë mirë nga Artigatimit.com!

Shkruani komentin tuaj - Komente