Receta me Oriz
1 koment

Pilaf Orizi

Përgatitja: 15 min - Pjekja: 10 min - Sasia: 4

Pilafi i orizit është një pjatë që në vendin tonë është shumë e njohur dhe shumë e përdorur ne kuzhinen shqiptare. Në shumë raste pilafi nuk na del ashtu siç do ta donim. Me recetën e mëposhtme do të jeni të sigurt që gatimi pilaf orizi do të jetë shumë i shijshëm.

Përbërësit për Pilaf Orizi


 • 500 gr Oriz

 • 1 litër ujë ose lëng mishi

 • 100 gr gjalpë

 • 1 lugë gjelle vaj

 • pak kripë


receta-pilaf-orizi-gatime-shqiptare-tradicionale-4

Përgatitja e Pilafit

Në një tenxhere vlojmë ujin ose lëngun e mishit.
Në një tigan hedhim vajin dhe gjalpin. Pasi ka shkrirë gjalpi hidhet orizi i larë. Kaurdiset orizi sa të zverdhet pak (jo të skuqet), hidhet lëngu i mishit ose uji i zier dhe kripa.

Mbulohet tenxherja me kapak dhe vihet në zjarr të ngadalshëm, ose në furrë derisa në sipërfaqe të krijohen vrima. Hiqet tenxherja nga zjarri dhe lihet e mbuluar me kapak për gati 10 minuta. Më pas hedhim pilafin në pjata dhe e servirim.

Pilafi i përgatitur serviret në këto mënyra:

 • pilaf me gjalpë
 • pilaf me djathë kaçkavall
 • pilaf me salcë
 • pilaf me kimë
 • pilaf me fasule
 • pilaf me tasqebap
 • pilaf me kos

receta-pilaf-orizi-gatime-shqiptare-tradicionale-1

Ju bëftë mirë!

1 Comment

 1. Pingback: Rizoto me gorgonzola dhe dardha | ArtiGatimit.com

Shkruani komentin tuaj - Komente