Rizoto me gorgonzola dhe dardha

Në këtë recetë po ju paraqesim një mënyrë të veçantë për ata që pëlqejnë shijet e forta. Rizoto i gatuar me dardha dhe djathë italian gorgonzola është një pjatë e shijshme dhe e veçantë.

Rizoto me gorgonzola dhe dardha

Përbërësit

 • 250 gr oriz
 • 450 ml lëng perimesh ose ujë
 • 2 dardha
 • 80 gr gorgonzola
 • 60 gr gjalpë
 • 1 lugë gjelle vaj ulliri
 • 1 qepë e bardhë
 • 100 ml verë e bardhë
 • 2-3 arra
 • pak kripë

Përgatitja

 • Fillojmë duke prerë qepën imët dhe e hedhim në një tenxhere ta skuqim me gjysmën e gjalpit dhe vajin e ullirit. Pasi qepa është zbutur hedhim dhe orizin dhe e kaverdisim bashkë me qepën për 1 minutë duke e trazuar vazhdimisht.
 • E shuajmë me verë të bardhë. Sapo alkooli të ketë avulluar, shtojmë brodon ose ujin dhe kur të filloj vlimi duhet ta ulim zjarrin.
 • Ndërkohë që orizi zien, fillojmë të përgatisim dardhat. Pasi ti kemi larë, një dardhë e qërojmë, e presim në katër copa dhe e grijmë në mikser dhe e lemë mënjanë. Dardhën tjetër e presim në thela dhe me pas në copa të vogla në formë kubi. Shtojmë dhe pak kripë.
 • Marrim djathin gorgonzola dhe e presim në copa të vogla dhe e lëmë për ta hedhur në fund të procesit.
 • Ndërkohë që orizi është në gjysmën e vlimit, hedhim sipër dardhat që premë ne kube të vegjël dhe e lëmë akoma na zjarr. Kur ujë të filloi të shterojë shtojmë dardhën që grimë në mikser dhe e trazojmë. E lëmë dhe 2-3 minuta në zjarr me kapak.
 • E fikim zjarrin dhe më pas hedhim gjalpin e ngelur së bashku me djathin gorgonzola. E trazojmë mirë orizin derisa gorgonzola të përhapet dhe gjalpi te shkrijë.
 • Hedhim orizin në pjatë për ta shërbyer dhe sipër i shtojmë 2-3 thelpinj arra. Servirim rizoton të ngrohtë.

Notes

Përgatitja

Ju bëftë mirë nga ArtiGatimit.com!

rizoto-risotto-receta-gatimi-arti-food-rice-recipe-Oryza-sativa-b

141 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Supë Gruri

Supa e grurit është një pjatë e shijshme që mund ta shijojmë gjatë stinës së ftohtë. Gruri është i pasur me shumë vlera ushqyese si vitamina, kripëra minerale e fibre. Kjo është një pjatë e shëndetshme dhe e shijshme

Rizoto me karkaleca dhe kungull

Rizoto me karkaleca dhe kungull është me të vërtetë të shkëlqyeshme, pasi produktet kombinojnë shumë më njëra tjetrën dhe është një shijë e përkryer. Në një darkë me meny peshku, kjo është një pjatë e parë shumë e goditur dhe delikate.

Gjellë domate me oriz

Domate me oriz është një gjellë dietike dhe e shëndetshme e cila mund të gatuhet për të gjitha stinët. Gatuhet si pjatë e parë dhe ka përbërës të pasur me shumë vlera ushqyese.

Rizoto me lakër dhe djathë gorgonzola

Rizoto me djathë gorgonzola e lakër të bardhë dhe me një pluhur kanelle sipër është një pjatë e parë shumë e shijshme dhe e veçantë. Shija e fortë e djathit gorgonzola bashkohet me atë të kanellës dhe të lakrës së bardhë dhe na jep këtë pjatë fantastike.

Rizoto me Shafran

Rizoto me shafran është një pjatë tipike e qytetit të Milano, Itali. Shafrani është një erëz e njohur që në antikitet. Përveçse ngjyrës ai lëshon edhe një aromë karakteristike që bashkuar me orizin cilësor Olim, bëjnë këtë pjatë të parë shumë të shijshme.