Tavë me mish bibe dhe oriz në çerep

172 Shares
172
0
0

Tave me mish bibe me oriz e pjekur në çerep ka një shije të veçantë për vetë faktin që piqet ngadalë nga prushi dhe merr një aromën të këndshme.

Duket pak e lodhshme kjo lloj pjekje, por rezultati final ia vlen mundimin e bërë. Si fillim duhet bërë një zjarr i madh me dru , vihet mbi të çerepi në mënyrë që të nxehet. Kur flakët e zjarrit të jenë ulur dhe në fund ka mbetur prushi, në këtë moment mund të filloni pjekjen. Edhe çerepi sipër mbushet me shpuzë.

Shija e gjellëve të gatuara me çerep është shumë e veçantë. Duhet patjetër ta provoni

Tavë me mish bibe dhe oriz në çerep, një nga recetat tradicionale shqiptare.

Tavë me mish bibe dhe oriz në çerep

Prep Time30 mins
Cook Time1 hr
Total Time1 hr 30 mins
Course: Main Course
Cuisine: Albanian
Keyword: kuzhina shqiptare
Sasia: 6 persona
Kalori: 320kcal

Video

Përbërësit

 • 3 kg mish bibe
 • 500 gr oriz
 • 1 kokërr qepë
 • 2 kokrra domate
 • 100 gr gjalpë
 • 50 ml vaj ulliri
 • 20 gr kripe
 • pak piper

Përgatitja

 • Si fillim marrim bibën dhe e presim në copa, e pastrojmë mirë, e lajmë dhe e vendosim në tavë. Sipër i hedhim copa gjalpi dhe sipër tavës vendosim çerepin ose saçin. E lemë përreth 20-25 minuta derisa të skuqet mishi.
 • Ndërkohë që skuqet mishi përgatisim salcën. Në një tigan hedhim vaj ulliri dhe grijmë hollë qepën. E vendosim tiganin mbi zjarr dhe e trazojmë shpesh herë. Kur qepa të ketë marrë ngjyrë të verdhë shtojmë domatet e grira.
 • Kur domatet të jenë shkrirë komplet shtojmë orizin, i trazojmë mirë. Shtojmë pak nga pak edhe ujë të ngrohtë ose lëng mishi, ( për 500 gr oriz duhen rreth 1l. ujë).
 • Hedhim kripë e piper dhe orizin e përgatitur e hedhim në tepsinë me mish. E vendosim përsëri tavën të piqet në saç, duke pasur kujdes që të ketë prush të mjaftueshëm edhe poshtë tepsisë.
 • E lemë tavën të piqet ngadalë përreth 40-45 minuta. (Këtë tavë mund ta piqni edhe në furrën e sobës, por s’do të ketë të njëjtën shije me pjekjen me prush.)
 • Pas kësaj nxirreni tavën dhe shërbejeni pjatën të ngrohtë të shoqëruar me një gotë verë të kuqe.

Lexoni gjithashtu recetën për Pule me oriz në tavë.

Ju bëftë mirë nga ArtiGatimit

172 Shares
1 comment
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Tavë me mish të grirë

Kjo tavë është një pjatë e dytë e shijshme dhe e veçantë. është me përbërje mishi të ndryshëm dhe mund ta shoqërojmë me sallatra të ndryshme ose patate në furrë.

Pulë e mbushur me fasule

Pula e mbushur me fasule e sallam pikant është një pjatë e dytë që ia vlen të gatuhet e të shijohet. Shija e kësaj pjate është e veçantë pasi ndërthuret pikantja e sallamit me atë majhoshe të limonit. Përgatitja e pjatës është shumë e thjeshtë.

Brinjë derri në furrë me patate

Brinjë derri në furrë me patate është një nga ato pjata që duhen provuar patjetër. Përveçse e shijshme është dhe e shpejtë në përgatitje. Mjafton ti fusësh në tavë gjithë përbërësit dhe rezultati është mëse i kënaqshëm. Zakonisht unë këtë pjatë e përgatis në ditët e ftohta, të shoqëruar me një gotë vere të kuqe të mirë, por gjithsecili është i lirë ta përgatisë kur të dojë.

Pulë me perime

Mishi i pulës mund të gatuhet në mënyra nga më të ndryshmet. Në këtë recetë ne e kemi sjellë të gatuar me perime të ndryshme. Kjo është një pjatë shumë e shijshme dhe jo shumë e vështirë në përgatitje.

Giuvarlakia ( pjatë tradicionale greke)

Giuvarlakia, është një pjatë tradicionale greke. Zakonisht gatuhet në ditë të ftohta, pasi shërbehet e nxehtë. Por duke parë se vera është vetëm në hapat e para, një pjatë e shijshme nuk refuzohet asnjëherë.