Antipasta (Meze), Gatime Unike, Receta Vegjetarjane
Shkruaj një koment

Tortë e kripur me karrota e kunguj

Përgatitja: 20 min - Pjekja: 50 min - Sasia: 4

Torta e kripur me karrota e kunguj është ideale për një aperitiv me miqtë ose si antipastë. është një pjatë të cilën mund tia shërbejmë edhe fëmijëve sepse pamja e saj është mjaft e këndshme.


Përbërësit për Tortë e kripur me karrota e kunguj


Përgatitja

Fillojmë të përgatisim salsën beshamel.
torte-kripur-receta-gatimit-recipe-antipaste-shqip-food-5

Pasi e kemi përgatitur e lemë të ftohet.
Ndërkohë lajmë kungujt e karrotat dhe qërojmë këto të fundit. Me ndihmën e një rendeje fillojmë ti presim në feta të holla perimet për së gjati.

torte-kripur-receta-gatimit-recipe-antipaste-shqip-food-4

Në një enë qelqi hedhim beshamelën, gjizën, vezët,50 gr djathë të grirë,pak kripë, pak piper, pak arrë moskat dhe i trazojmë mirë të gjithë përbërësit.

torte-kripur-receta-gatimit-recipe-antipaste-shqip-food-3

Marrim një tavë në të cilën kemi shtruar letër furri dhe vendosim në të petën e byrekut. Hedhim sipër masën e përgatitur. E rregullojmë mirë me lugë. Sipër fillojmë ta zbukurojmë me fijet e karrotës dhe të kungullit. I vendosim në mënyrë vertikale duke i alternuar, një radhë me karrotë e një radhë me kunguj derisa të arrijmë të zbukurojmë të gjithë byrekun. E lyejmë sipër me vaj me ndihmën e një peneli dhe i hedhim djathin e grirë. Tortën e përgatitur e vendosim në furrë të nxehtë 180-200°C dhe e pjekim përreth 50 minuta.
Më pas e nxjerrim nga furra dhe e shërbejmë.

Ju bëftë mirë!

torte-kripur-receta-gatimit-recipe-antipaste-shqip-food-1

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Komento nga Facebook!

Shkruani komentin tuaj - Komente