Receta Bazë
comments 2

Salca beshamel

Thuhet që salca beshamel merr emrin nga shpikësi i saj qe quhej Louis de Béchameil, markez i Nointel, chef ne hotelin e Louis XV në Francë. Nga fundi i shekullit të XVIII salca béchameil mori emrin béchamelle.

Salca beshamel

Prep Time20 mins
Cook Time10 mins
Total Time30 mins
Course: First plate
Cuisine: French
Keyword: makarona
Sasia: 4 persona
Kalori: 200kcal

Video

Përbërësit

  • 1 L qumësht
  • 100 gr gjalpë
  • 100 gr miell
  • pak kripë
  • pak arrë moskat

Përgatitja

  • Fillojmë përgatitjen e beshamelës duke vënë në një tenxhere gjalpin, e vëmë në zjarr dhe e lëmë të shkrijë, më pas hedhim miellin me sitë, e trazojmë me kujdes në mënyrë që të mos krijohen kokërrza. E lëmë në zjarr derisa mielli të marrë një ngjyrë lajthie të hapur.
  • Pastaj e heqim nga zjarri dhe i hedhim qumështin e vakët, e trazojmë fort dhe e vëmë përsëri tenxheren në zjarr të ulët.
  • Duhet të kemi kujdes që mos të ngjitet ne fund, duhet ta trazojmë shpesh. E lëmë në zjarr përreth 15-20 minuta, derisa të shohim që salca është trashur.
  • Salca beshamel është gati dhe mund ta përdorim për të gjitha recetat tona.

Gatim të mbarë!

Lexoni gjithashtu: Receta per Lazanja

Na ndiqni në Instagram @ArtiGatimit dhe vendosni tag #artigatimit recetat që gatuani!

2 Comments

  1. Pingback: Receta per Lazanjë - ArtiGatimit.com

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating

Komento nga Facebook!

Enter your comment - Comments