Garnitura, Receta Vegjetarjane
5 komente

Tavë me perime të ndyshme

Kjo tavë është me të vërtetë shumë e thjeshtë në përgatitje. Mjafton ti vendosim e ti pjekim në tavë të gjitha perimet dhe pjata është gati. Mund të shtoni sipas dëshirës edhe perime të tjera.


Përbërësit për Tavë me perime të ndyshme


 • 1 karrotë

 • 1 spec

 • 1 kungull i vogël

 • 1 patate

 • 1 finok

 • 1 patëllxhan i vogël

 • 200 gr lulelakër jeshile

 • 1 qepë

 • pak vaj ulliri

 • pak kripë

 • pak rigon


Përgatitja

Lajmë mirë të gjitha perimet. Qërojmë pataten, qepën dhe karrotën. I presim perimet ne copa dhe i vendosim në një enë të madhe. Pasi i kemi prerë të gjitha, i hedhim sipër kripë, shumë rigon e vaj ulliri. I përziejmë mirë me lugë druri. Në një tavë vendosim letër furri e mbi të hedhim perimet. Shtojmë dhe 2-3 lugë uji dhe e vendosim tavën të piqet në furrë. Pasi janë pjekur, i shërbejmë perimet të ngrohta ose edhe të ftohta janë të shijshme.

Ju bëftë mirë

5 Comments

 1. Albana ke te drejte te pyesesh se jo te gjithe ne Shqiperi e njohin dhe e perdorin kete perim. Atehere finoku nuk eshte gje tjeter veçse koprra, eshte zhardhoku ( me qarte palca) i koprres (jo asaj te egres). Ka shume veti kuruese dhe eshte shume i perdorur dhe ne kuzhine.

  • Albana says

   Shume te falmeinderit Nerti per saqrimin,me beso qe se kam dite se as ne kendej nga Kosova nuk e perdorim,me perjashtim tani me keto recetat e reja ….Suksese

 2. mire says

  nerti nese ka mundsi a shpjego ne gjuhen gjermane ne qoft se edin qfar esht finoku

Shkruani komentin tuaj - Komente