Garnitura
Shkruaj një koment

Karota në avull me vaj aromatizues

Përgatitja: 10 min - Pjekja: 10 min - Sasia: 2 Persona
Perimet nuk duhet të mungojnë në tavolinë dhe mbi të gjitha karotat. Mënyrat që mund të përgatiten janë të shumta. Karota në avull është një recetë e thjeshtë dhe me shume vlera.

Karota në avull me vaj aromatizues

Përbërësit

 • 200 gr karota
 • vaj ulliri ekstra i virgjër
 • 1 thelbi hudhër
 • 1 lug çaji lëng limoni
 • majdanoz
 • kripë
 • piper

Përgatitja

 • Karotat duhet të jenë të freskëta dhe të plota. Nëse përmbajnë papastërti i kalojmë një herë në ujë të rrjedhshëm. Fillojmë duke i qëruar dhe pastaj duke prerë bishtat.
 • I lajmë edhe një herë karotat dhe i vendosim në pjesën e sipërme të enës me avull. Mbushim enën poshtë me ujë dhe nëse dëshirojmë hedhim disa erëza në të. Ose alternative mund të hidhni disa pika uthull balsamike dhe pak xhinxher. Pra alternativat janë të ndryshme, provoni ato që shkojnë më shijen tuaj.
 • Vendosim enën në zjarr, dhe e lëmë për 10/20 minuta. Koha mund të ndryshojë sipas madhësisë së karotave ose modelit të enës me avull. Gjithsesi bëni provë më një pirua duke shpuar karotat.
 • Pasi janë zier i heqim nga zjarri dhe i vendosim nëpër pjata. Tani përgatisim vajin aromatizues për ta hedhur sipër karotave në avull.
 • Në një enë të vogël hedhim vajin së bashku me pak kripë dhe piper. Shtypim hudhrën në shtypëse dhe e bashkojmë tek vaji. Gjithashtu grijmë shumë hollë majdanozin dhe e bashkojmë edhe këtë tek vaji aromatizues. Hedhim lëngun e limonit dhe i trazojmë të gjithë së bashku.
 • Tani që vaji aromatizues është gati e hedhim sipër karotave. Sallata karota në avull është gati. E lëmë rreth 10 minuta të marri shije dhe e shërbejmë.

Notes

Përgatitja

Nëse ju pëlqejnë karotat, ju ftojmë të lexoni edhe recetën për

Ju bëftë mirë!

Na ndiqni në Instagram @ArtiGatimit dhe vendosni tag #artigatimit recetat që gatuani!

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Komento nga Facebook!

Shkruani komentin tuaj - Komente