Garnitura
Shkruaj një koment

Patëllxhan me djathë kaçkavall

Përgatitja: 10 min - Pjekja: 20 min - Sasia: 4 Persona

Një recetë e thjeshtë dhe e shpejtë plot shije e aromë. Receta patëllxhan me djathë ka pak kalori dhe mund të shërbehet si shoqëruese për pjatat kryesore.

Përbërësit për Patëllxhan me djathë kaçkavall


  • 600 gr patëllxhan

  • 3 vezë

  • 1 lugë gjelle miell

  • 1 filxhan galetë(bukë e grirë)

  • 200 gr djathë kaçkavall

  • borzilok i freskët

  • vaj ulliri

  • kripë

  • piper


Përgatitja

Lajmë patëllxhanët dhe i presim në formë rrethore me trashësi gati 2 cm. Nëse patëllxhanët kanë pak hidhërime, fetat e prera i futim për 30 minuta në ujë me kripë. Pastaj patëllxhanët i kullojmë dhe i lemë pak mbi një letër kuzhine të thahen.

Më pas patëllxhanëve u bëjmë një gjysmë prerje dhe futim brenda një fetë djathë kaçkavall të shoqëruar me një gjethe borziloku. Fillimisht patëllxhanëve u bëjmë një gjysmë skuqje në një tigan me vaj ulliri. Patëllxhanët i heqim nga tigani dhe i vendosim në një pjatë, ndërkohë në një enë tjetër rrahim vezët, hedhim kripë, piper, miell dhe i trazojmë mirë.

Galetën (bukë e thatë e grirë) e hedhim në një pjatë tjetër. Vendosim tiganin në zjarr më vaj ulliri. Patëllxhanët i marrim me kujdes dhe në fillim i kalojmë në enën me vezë e më pas në galetë. Pasi kemi hequr tepricën, patëllxhan me djathë i kalojmë skuqjen tjetër në tiganin me vaj të nxehte.

Receta me patëllxhan me djathë është gati, ju bëftë mirë!

Lexoni gjithashtu recetën për imam bajalldi patëllxhan te mbushur

Shkruani komentin tuaj - Komente