Garnitura
Leave a comment

Receta Tarator me kastravecë

Tarator mund të përdoret si salcë por edhe për të shoqëruar pjata të ndryshme me mish apo perime. Një recetë shumë thjeshtë dhe e shpejtë në përgatitje.

Receta Tarator me kastravecë

Prep Time15 mins
Total Time15 mins
Course: Side Dish
Cuisine: Albanian
Keyword: healthy
Sasia: 4 persona
Kalori: 150kcal

Përbërësit

 • 500 ml kos i bardhë
 • 2 kastravecë mesatarë
 • 4 thelpinj hudhër
 • 4 lugë gjelle vaj ulliri
 • lëng limoni
 • kripë
 • kopër
 • piper i zi
 • majdanoz sipas dëshirës

Përgatitja

 • Pastrojmë kastravecat dhe i grijmë në rende imët. Në një shtypëse hudhrash, shtypim hudhrat së bashku me pak kripë dhe piper. Masën e grirë të kastravecëve e hedhim në një enë ku shtojmë hudhrat e shtypura dhe një pjesë të vajit. I trazojmë se bashku.
 • Më pas shtojmë kosin të holluar pak me ujë. Nëse kosi nuk është i thartë shtojmë pak lëng limoni. Më pas hedhim vajin dhe kopër të grirë.
 • Tarator me kastravecë është gati dhe hidhet në tase të vegjël në varësi të personave. Sipas dëshirës në tarator mund të shtojmë dhe majdanoz të freskët grirë hollë.

Lexoni edhe recetën për salsën tzatziki

Ju bëftë mirë!

Na ndiqni në Instagram @ArtiGatimit dhe vendosni tag #artigatimit recetat që gatuani!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating

Komento nga Facebook!

Enter your comment - Comments